ԵԱՀԿ նախագահությունը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը Եվրոպական խորհրդի նախագահի հովանու ներքո և հնարավոր խաղաղ համաձայնագրի գործընթացի մեկնարկը։
ԵԱՀԿ-ում Լեհաստանի նախագահության թվիթերյան էջում հրապարակված հայտարարության մեջ ասված է. «ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահը պատրաստ է աջակցել Հարավային Կովկասում կայուն և խաղաղ միջավայր ապահովելու բոլոր ջանքերին»։
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ կայացած հանդիպմանը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պայմանավորվել են ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողով, որը նաև կիրականացնի սահմանի երկայնքով անվտանգությունն ու կայունությունն ապահովելու գործառույթները։

ОБСЕ приветствует начало мирного процесса между Ереваном и Баку
Действующий председатель ОБСЕ приветствовал встречу лидеров Армении и Азербайджана под эгидой председателя Европейского совета и запуск возможного мирного соглашения.
В заявлении, опубликованном на странице польского председательства в ОБСЕ в Twitter, говорится: «Действующий председатель ОБСЕ готов поддержать все усилия по обеспечению стабильной и мирной обстановки на Южном Кавказе».
Напомним, что на встрече при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля 6 апреля в Брюсселе премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев договорились о создании двусторонней комиссии по демаркации армяно-азербайджанской границы для обеспечения безопасности и стабильности на границе.