«Սա Երևանի քաղաքապետարանի ստացած միակ նախագիծն է, որում բիզնես կոմպոնենտ չկա»․ Տիգրան Ավինյան
Green Rock Management ընկերությունն է մեզ դիմել, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ խոսելով Օղակաձև զբոսայգին բարեկարգելու նախագծի մասին։
«Հարցրել են՝ ի՞նչ անենք քաղաքի համար, պատասխանել ենք՝ կարո՞ղ եք աջակցել մեզ, որպեսզի սպորտ դպրոց հիմնանորոգենք։ Ասել են՝ այո՛, և 300 մլն դրամի նվիրատվություն են կատարել։ Հանրային այգիների վերականգնման հետ կապված իրենք առաջարկ են ներկայացրել, որը հանրային այգին հենց այն տրամաբանությամբ, որ մենք առաջ ենք քաշել, ոչ թե դարձնում է բիզնես կենտրոն, այլ մի վայր, որտեղ մարդիկ կարող են իրենց հանգիստը վայելել։ Այդ տարածքները դառնում են կանաչապատ և հանրային։ Այսինքն՝ սա միակ նախագիծն է եղել, որ ստացել է Երևանի քաղաքապետը, որում բիզնես կոմպոնենտը նվազագույնի է հասցված»,- նշել է Ավինյանը։
Երևանի քաղաքապետի խոսքով՝ այստեղ կոռուպցիոն ռիսկեր չկան և այդ բառը պետք է ճիշտ և տեղին օգտագործել․ կոռուպցիան ենթադրում է արտոնյալ պայմաններ տնտեսվարողին՝ որևէ նվիրատվության համար։
«Այս նախագծով ի՞նչ արտոնյալ պայման են այդ մարդիկ ստանում։ Օղակաձև այգու 4-րդ հատվածի համար ընդունում ենք դիմումներ, նախագծեր՝ այս սոցիալական տրամաբանությամբ։ Եթե 8-9 մլն դոլարի ծրագիր կներկայացվի, խոստանում եմ, այս ծրագրին հավասարազոր կքննարկվի»,- ասել է քաղաքապետը։
Ինչ վերաբերում է կորտերին, այն մասնավոր փակ ակումբ է․ «Այդ կորտերում 7 տարի պարապել եմ, իմ մանկության մի մասն են, և ես սիրում եմ դրանք։ Բայց դրանք հանրային այգու մեծ հատված են զբաղեցնում, մասնավոր բիզնես գործունեություն է և կարող է իրականացվել մեկ այլ վայրում»,- մանրամասնել է Ավինյանը։

"Это единственный проект, поступивший в мэрию Еревана, не имеющий бизнес-составляющей". Тигран Авинян
К нам обратилась компания Green Rock Management, сообщил в беседе с журналистами мэр Еревана Тигран Авинян, рассказывая о проекте благоустройства Кольцевого парка.
«Они спросили: что нам сделать для города, мы ответили: можете ли вы помочь нам отремонтировать спортивную школу?» Они сказали «да» и сделали пожертвование в размере 300 миллионов драмов. В связи с восстановлением общественных парков они представили предложение, которое по той логике, которую мы выдвинули, делает общественный парк не бизнес-центром, а местом, где люди могут наслаждаться отдыхом. Эти территории станут озелененными и общественными. Другими словами, это был единственный проект, поступивший к мэру Еревана, в котором бизнес-составляющая сведена к минимуму", - сказал Авинян.
По мнению мэра Еревана, здесь нет коррупционных рисков и это слово следует использовать правильно и уместно. Коррупция предполагает льготные условия для бизнесмена при любом пожертвовании.
«Какие льготные условия получают эти люди благодаря этому проекту?» Мы принимаем заявки и проекты для 4-й секции кольцевого парка с такой же социальной логикой. Если будет представлена ​​программа на 8-9 миллионов долларов, обещаю, она будет приравнена к этой программе", - сказал мэр.
Что касается кортов, то это частный крытый клуб. «Я тренируюсь на этих кортах уже 7 лет, они — часть моего детства, и я люблю их. Но они занимают большую часть общественного парка, являются частной предпринимательской деятельностью и могут осуществляться и в другом месте", - уточнил Авинян.