Արցախի դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյան մեղադրանք է առաջադրվել Արցախի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական անփութության համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։ Նա մեղադրյալի կարգավիճակ ունի դեռեւս 2022 թվականի ապրիլի 13-ից, սակայն Խանումյանն առայսօր շարունակում է պաշտոնավարել։
«Փաստինֆո»-ն այս առնչությամբ գրում է. «Փաստացի՝ կոռուպցիոն հանցագործության մեջ մեղադրվող անձը շուրջ 2 ամիս է, ինչ շարունակում է պաշտոնավարել որպես նախարար ու նրա լիազորությունները Արցախի նախագահը ոչ միայն չի դադարեցրել, այլ անգամ չի կասեցել։ Համենայն դեպս՝ մեղադրյալի անունը Արցախի կառավարության կայքում նշվում է որպես Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար»։

Министру территориального управления и инфраструктуры Арцаха предъявлено обвинение
В ответ на запрос «Пастинфо» прокуратура Арцаха сообщила, что министру территориального управления и инфраструктуры Арцаха Айку Ханумяну предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 334 Уголовного кодекса Республики Арцах за должностную халатность, повлекшую тяжкие последствия. Он находится под следствием с 13 апреля 2022 года, но Ханумян продолжает занимать эту должность и сегодня.
«Пастинфо» пишет. «На самом деле обвиняемый в коррупционном преступлении уже около 2 месяцев занимает пост министра, и его полномочия не только не прекращены, но даже не приостановлены президентом Арцаха. Во всяком случае, на сайте правительства Арцаха имя обвиняемого указано как министр территориального управления и инфраструктуры Арцаха».