Եվրոպական 6 երկրի ղեկավար կոչ է անում Ուկրաինային ներգրավել խաղաղության բանակցություններում
Եվրոպական 6 երկիր համատեղ հայտարարում է, որ Ռուսաստանի հետ ցանկացած խաղաղ բանակցություն պետք է ներառի Կիևը։
«Ուկրաինայում խաղաղության ուղին չի կարող որոշվել առանց Ուկրաինայի», - ասվում է Միացյալ Թագավորության, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Ֆինլանդիայի համատեղ հայտարարության մեջ, գրում է BBC-ն։
Նրանց հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ուրբաթ օրը Ալյասկայում կհանդիպի իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ պատերազմը դադարեցնելու նոր ջանքերի շրջանակներում։
Մտահոգված լինելով, որ Ուկրաինան չի հրավիրվի իր սեփական խաղաղ բանակցություններին, նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ասել է, որ Կիևի բացակայության դեպքում ցանկացած համաձայնագիր կհամարվի «մեռած որոշումներ»։ Շաբաթ օրը Սպիտակ տան պաշտոնյան հայտարարել է, որ Թրամփը պատրաստ կլինի եռակողմ հանդիպում անցկացնել և՛ Պուտինի, և՛ Զելենսկու հետ, բայց առայժմ դա մնում է միայն նրանց երկուսի հետ, ինչպես սկզբում խնդրել էր Ռուսաստանի առաջնորդը։
Թրամփն ավելի վաղ ենթադրել էր, որ կարող է սկսել միայն Պուտինի հետ հանդիպելով՝ լրագրողներին ասելով, որ նախատեսում է «սկսել Ռուսաստանից»։ Սակայն ԱՄՆ նախագահը նաև ասաց, որ կարծում է, որ «մենք հնարավորություն ունենք» եռակողմ հանդիպում կազմակերպելու և՛ Պուտինի, և՛ Զելենսկու հետ։ Կհամաձայնվի՞ արդյոք Պուտինը դրան, պարզ չէ. նա մի քանի անգամ հրաժարվել է ուղիղ բանակցություններ վարելու հնարավորություններից, և երկու առաջնորդները դեմ առ դեմ չեն հանդիպել այն բանից հետո, երբ ՌԴ-ն գործողություններ սկսեց Ուկրաինայի դեմ։
Եվրոպացի առաջնորդները շաբաթ երեկոյան ուշ երեկոյան հրապարակված իրենց հայտարարության մեջ ընդգծել են, որ «միջազգային սահմանները չպետք է փոխվեն ուժով»։ «Ուկրաինան ունի իր ճակատագրի ընտրության ազատություն», - ասել են նրանք՝ ընդգծելով, որ իրենց երկրները կշարունակեն աջակցել Ուկրաինային դիվանագիտական, ռազմական և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել։

Лидеры шести европейских стран призвали привлечь Украину к мирным переговорам
Шесть европейских государств заявили, что любые мирные переговоры с Россией должны проходить при участии Киева.
«Путь к миру в Украине не может определяться без Украины», — говорится в совместном заявлении Великобритании, Франции, Италии, Германии, Польши и Финляндии, передаёт BBC.
Это заявление последовало после того, как президент США Дональд Трамп сообщил о планах встретиться в пятницу на Аляске со своим российским коллегой Владимиром Путиным в рамках новых усилий по прекращению войны.
Опасаясь, что Украину могут не пригласить на собственные мирные переговоры, президент Владимир Зеленский заявил, что при отсутствии Киева любое соглашение будет «мертвым решением». Представитель Белого дома в субботу отметил, что Трамп готов провести трёхстороннюю встречу с Путиным и Зеленским, но пока планируется только встреча с Путиным, как изначально просил российский лидер.
Ранее Трамп допускал, что может начать переговоры только с Путиным, заявив журналистам, что намерен «начать с России». Однако он также отметил, что «есть шанс» организовать трёхстороннюю встречу. Согласится ли Путин на это, пока неизвестно — он уже несколько раз отказывался от прямых переговоров, и оба лидера не встречались лицом к лицу с начала российских действий против Украины.
В своём вечернем заявлении в субботу европейские лидеры подчеркнули, что «международные границы не должны изменяться силой». «Украина имеет право свободно выбирать свою судьбу», — отметили они, добавив, что их страны продолжат оказывать Киеву дипломатическую, военную и финансовую поддержку.