Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների 2-րդ փուլը տեղի կունենա հունիսի 2-ին
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունների վերսկսման երկրորդ փուլի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ։
Ըստ նրա՝ Ստամբուլում համաձայնություն էր ձեռք բերվել, որ Մոսկվան և Կիևը կպատրաստեն փաստաթղթեր, որոնք կներկայացնեն կողմերից յուրաքանչյուրի դիրքորոշումը՝ կայուն կարգավորման հասնելու համար։
Ռուսական կողմը, ինչպես պայմանավորված էր, անհապաղ մշակեց համապատասխան հուշագիր, որը ներկայացնում է մեր դիրքորոշումը ճգնաժամի արմատական ​​պատճառների հուսալի հաղթահարման բոլոր ասպեկտների վերաբերյալ։ Պատրաստ ենք այդ հուշագիրը ներկայացնել ուկրաինական պատվիրակությանը և տրամադրել անհրաժեշտ պարզաբանումներ Ստամբուլում հունիսի 2-ին վերսկսված ուղիղ բանակցությունների երկրորդ փուլի ընթացքում»,- ասել է Լավրովը։
ՌԴ արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել թուրք գործընկերներին հյուրընկալ հարթակ տրամադրելու համար և հույս հայտնել, որ բոլոր նրանք, ովքեր անկեղծորեն, և ոչ միայն խոսքերով, հետաքրքրված են խաղաղության գործընթացի հաջողությամբ, կաջակցեն Ստամբուլում ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունների նոր փուլի անցկացմանը։

Второй раунд переговоров между Россией и Украиной состоится 2 июня.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров сделал заявление относительно второго раунда возобновления прямых российско-украинских переговоров.
По его словам, в Стамбуле была достигнута договоренность о том, что Москва и Киев подготовят документы, в которых будет изложена позиция каждой стороны для достижения прочного урегулирования.
Российская сторона, как и было согласовано, незамедлительно разработала соответствующий меморандум, в котором изложена наша позиция по всем аспектам надежного преодоления коренных причин кризиса. «Мы готовы представить этот меморандум украинской делегации и дать необходимые разъяснения в ходе второго раунда прямых переговоров, которые возобновятся в Стамбуле 2 июня», — заявил Лавров.
Глава МИД России поблагодарил турецких коллег за предоставленную гостеприимную площадку и выразил надежду, что все, кто искренне, а не на словах заинтересован в успехе мирного процесса, поддержат проведение нового раунда прямых российско-украинских переговоров в Стамбуле.