«Արհեստական ​բանականության զարգացումը պետք է կարգավորվի միջազգային փաստաթղթերի համաձայն». ՄԱԿ-ում ՀՀ պատվիրակություն
Ապրիլի 4-ին ՄԱԿ-ում ՀՀ պատվիրակությունը համահեղինակել է «Անվտանգ, ներառական, հուսալի արհեստական ​​բանականության օգտագործումը՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար» խորագրով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի Arria Formula ձևաչափով հանդիպում՝ կազմակերպված Հունաստանի, Ֆրանսիայի և Կորեայի Հանրապետության պատվիրակությունների կողմից:
Հանդիպմանը Հայաստանի պատվիրակությունն ընդգծել է, որ արհեստական ​բանականության կարողությունների զարգացումը պետք է կարգավորվի միջազգային իրավական փաստաթղթերի համաձայն, որպեսզի մեղմվեն արհեստական ​​բանականության հնարավոր չարաշահման ռիսկերը: Վերահաստատել է, որ միջազգային հումանիտար իրավունքը և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը լիովին կիրառելի են բոլոր զինատեսակների օգտագործման համար, ներառյալ այն զենքերի, որոնցում ներդրված են արհեստական ​​բանականություն և ինքնավար տեխնոլոգիաներ: Կարևորվել է ռազմական ոլորտում արհեստական ​​բանականության հավելվածների օգտագործման համար մարդկային պատասխանատվության պահպանման անհրաժեշտությունը։

«Развитие искусственного интеллекта должно регулироваться в соответствии с международными документами». Делегация Армении в ООН
4 апреля делегация Республики Армения в ООН выступила соавтором встречи в формате Arria Formula Совета Безопасности ООН под названием «Использование безопасного, инклюзивного и надёжного искусственного интеллекта для поддержания международного мира и безопасности», организованной делегациями Греции, Франции и Республики Корея.
На встрече делегация Армении подчеркнула, что развитие возможностей искусственного интеллекта должно регулироваться в соответствии с международными правовыми документами, чтобы смягчить риски возможного злоупотребления искусственным интеллектом. Было подтверждено, что международное гуманитарное право и международное право в области прав человека полностью применимы ко всем видам вооружений, включая те, в которых используются искусственный интеллект и автономные технологии. Была отмечена важность сохранения человеческой ответственности при использовании приложений искусственного интеллекта в военной сфере.