ԵՄ-ն Ուկրաինային առաջարկել է «օգտակար հանածոների» սեփական շահավետ գործարքը
ԵՄ-ն Ուկրաինային առաջարկել իր սեփական գործարքը «կրիտիկական օգտակար հանածոների» վերաբերյալ։ Դա համընկել է Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանը, որ Վաշինգտոնը մոտ է Կիևի հետ գործարք կնքելուն։
Արդյունաբերական ռազմավարության եվրոպական հանձնակատար Ստեֆան Սեժուրնեն հայտարարել է, որ մրցակցային առաջարկ է ներկայացվել ուկրաինացի պաշտոնյաներին, որոնց հետ հանդիպել է Կիևում՝ Ռուսաստանի ներխուժման երրորդ տարելիցի կապակցությամբ Եվրահանձնաժողովի այցի ժամանակ:
«30 կարևորագույն նյութերից 21-ը, որոնց կարիքն ունի Եվրոպան, կարող է տրամադրվել Ուկրաինայի կողմից՝ փոխշահավետ գործընկերության շրջանակներում», - ասել է Սեժուրնեն:

ЕС предложил Украине собственную сделку по «важным полезным ископаемым
ЕС предложил Украине собственную сделку по «критически важным полезным ископаемым». Это совпало с заявлением Дональда Трампа о том, что Вашингтон близок к заключению соглашения с Киевом.
Европейский комиссар по промышленной стратегии Стефан Сежурне сообщил, что украинским официальным лицам было представлено конкурентное предложение. Он встретился с ними в Киеве во время визита Еврокомиссии, приуроченного к третьей годовщине российского вторжения.
«21 из 30 важнейших материалов, в которых нуждается Европа, могут быть предоставлены Украиной в рамках взаимовыгодного партнерства», — заявил Сежурне.