Թրամփը Զելենսկուն մեղադրել է օգտակար հանածոների գործարքը խափանելու մեջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ուկրաինային մեղադրել է օգտակար հանածոների վերաբերյալ պայմանագիրը խափանելու մեջ, որը, նրա կարծիքով, կօգներ վերադարձնել Կիևի աջակցության համար ծախսված գումարները:
«Մենք օգտակար հանածոների գործարք ունեինք, բայց նրանք խափանեցին այն երկու օր առաջ», - ասել է Թրամփը: ԱՄՆ նախագահն իր ելույթում շարունակել է կշտամբել Զելենսկուն։
Նա նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն 350 մլրդ դոլար է ծախսել Ուկրաինայի վրա, բայց, ի տարբերություն Եվրոպայի, դիմացը ոչինչ չի ստացել։ Ըստ Թրամփի՝ ԱՄՆ-ի օգնության մեծ մասը դրամաշնորհներ են եղել, մինչդեռ Եվրոպան, նրա խոսքով, հիմնականում վարկեր է տրամադրել։
Պարբերականը գրում է, որ մինչև հիմա հայտնի չեն օգտակար հանածոների մասին ԱՄՆ-ի նախնական առաջարկի պայմանները, և այն, թե դրանք ձևակերպվել են որպես փոխհատուցում, թե ոչ:
Հայտնի է միայն Զելենսկու մեկնաբանությունը, որ այն չափազանց կենտրոնացած է եղել ԱՄՆ շահերի վրա և չի պարունակել անվտանգության երաշխիքներ Կիևի համար:
«Ես չեմ կարող վաճառել մեր երկիրը», - ընդգծել էր Ուկրաինայի նախագահը։:
Reuters-ի աղբյուրը հայտնել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է գործարք կնքել Թրամփի վարչակազմի հետ, սակայն այն չպետք է նույն տեսքն ունենա, որն առաջին անգամ առաջարկել է ԱՄՆ-ն:
Վերանայված, պարզեցված մոտեցումը կօգնի Միացյալ Նահանգներին շրջանցել բազմաթիվ իրավական և լոգիստիկ խոչընդոտները և ժամանակ կտա ավելի ուշ բանակցություններ վարել մանրամասների մասին։

Трамп обвинил Зеленского в срыве сделки по добыче полезных ископаемых
Президент США Дональд Трамп обвинил Украину в срыве соглашения по полезным ископаемым, которое, по его мнению, помогло бы вернуть средства, потраченные на поддержку Киева.
«У нас была сделка по полезным ископаемым, но они сорвали её два дня назад», — заявил Трамп. В своём выступлении президент США продолжил критиковать Зеленского.
Он также заявил, что США потратили на Украину 350 миллиардов долларов, но, в отличие от Европы, ничего взамен не получили. По словам Трампа, большая часть американской помощи предоставлялась в виде грантов, тогда как Европа в основном выделяла кредиты.
Издание отмечает, что до сих пор неизвестны детали первоначального предложения США по полезным ископаемым и было ли оно оформлено как компенсация.
Известен лишь комментарий Зеленского о том, что соглашение было слишком ориентировано на интересы США и не содержало гарантий безопасности для Киева.
«Я не могу продать нашу страну», — подчеркнул президент Украины.
Источник Reuters сообщил, что Украина готова заключить сделку с администрацией Трампа, однако она не должна выглядеть так же, как первый вариант, предложенный США.
Пересмотренный и упрощённый подход поможет Вашингтону обойти многочисленные юридические и логистические препятствия, а также даст время для последующих переговоров по деталям.