Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծմանն ուղղված Ռուսաստանի մղումը «դանակ է թիկունքից»․ իրանցի պատգամավոր
Իրանցի պատգամավոր Ֆադահոսեյն Մալեքին հայտարարել է, որ ցավում է, որ Ռուսաստանը հակասական քաղաքականություն է որդեգրել Իրանի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ Մոսկվան աջակցեց այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծմանը, որը կոչված է կապել Ադրբեջանի Հանրապետությունը Նախիջևանի հետ՝ առանց հայկական անցակետերի, գրում է Tasnim-ը։
Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամ Ֆադահոսեյն Մալեքին Tasnim-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Իրանը ակնկալում է, որ Մոսկվան կխուսափի պարադոքսալ պահվածքից Թեհրանի հետ հարաբերություններում:
«Իրանի դիվանագիտությունը խիստ պատասխան կտա Զանգեզուրի միջանցքին աջակցող ՌԴ նախագահի վերջին դիրքորոշումներին», հավելել է պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ Իրանի ազգային շահերը նրա կարմիր գիծն են, որը չի կարելի անցնել որևէ սպառնալիքով։
Մալեքին քննադատել է Ռուսաստանի երկակի ստանդարտները տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ և Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծմանն ուղղված նրա մղումը որակել որպես «դանակ թիկունքից», որը բացարձակապես անընդունելի է Իրանի համար։ Կարևորելով Իրանի անհերքելի դերը տարածաշրջանային անվտանգության ստեղծման և առանց Իրանի մասնակցության հարևան երկրների միջև բանակցությունների խոցելիությունը՝ պատգամավորն ասել է, որ Թեհրանը «վճռական արձագանք» կցուցաբերի, եթե մարգինալացվի կամ վտանգ ներկայացվի իր սահմաններին։
«Ռուսաստանը Իրանից կոշտ պատասխան ստացավ Պարսից ծոցի եռյակի իրանական կղզիների նկատմամբ իր դիրքորոշումից հետո, սակայն կրկնում է նույն պահվածքը Զանգեզուրի միջանցքի հետ կապված», ասել է Մալեքին։
Իրանցի պաշտոնյաները բազմիցս դեմ են արտահայտվել տարածաշրջանի միջազգային սահմանների կամ աշխարհաքաղաքականության ցանկացած փոփոխության:

Стремление России создать Зангезурский коридор — это «удар в спину». Иранский депутат
Депутат парламента Ирана Фадахосейн Малеки заявил, что сожалеет о том, что Россия приняла противоречивую политику в отношении Ирана после того, как Москва поддержала создание так называемого Зангезурского коридора, который призван соединить Азербайджанскую Республику с Нахиджеваном без армянских контрольно-пропускных пунктов, пишет Tasnim.
Фадахосейн Малеки, член комитета по национальной безопасности и внешней политике иранского парламента, заявил в интервью Тасним, что Иран ожидает, что Москва избежит парадоксального поведения в отношениях с Тегераном.
"Иранская дипломатия решительно отреагирует на последние позиции российского президента в поддержку Зангезурского коридора", - добавил депутат, подчеркнув, что национальные интересы Ирана - это красная линия, которую не могут пересечь никакие угрозы.
Малеки раскритиковал двойные стандарты России в региональных вопросах и назвал ее стремление создать Зангезурский коридор «ударом в спину», который совершенно неприемлем для Ирана. Подчеркнув неоспоримую роль Ирана в создании региональной безопасности и уязвимость переговоров между соседними странами без участия Ирана, депутат заявил, что Тегеран продемонстрирует "решительный ответ", если он будет исключен из процесса или его границы будут поставлены под угрозу.
"Россия получила резкий ответ от Ирана после своей позиции по трем иранским островам в Персидском заливе, но повторяет такое же поведение в отношении Зангезурского коридора", - сказал Малеки.
Иранские официальные лица неоднократно выступали против любых изменений международных границ или геополитики региона