Ղազախստանի ԱԳՆ-ն Մինսկին կոչ է արել օբյեկտիվորեն գնահատել Աստանայի դիրքորոշումը միջազգային գործընթացներում: Նախարարություն է հրավիրվել Բելառուսի դեսպան Պավել Ուտյուպինը։
«Ղազախստանը վարում է հավասարակշռված և խաղաղ արտաքին քաղաքականություն՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին համապատասխան։ Մեր երկիրը համոզված է, որ պետությունների միջև բոլոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով», - հայտարարել է Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուրատ Նուրթլեուն՝ հավելելով, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական պայմաններում երկրի ղեկավարի մշակած արտաքին քաղաքական կուրսը ապացուցել է իր արդյունավետությունը:
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն «Ռոսիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հիշատակել էր Ղազախստանը՝ հիշեցնելով, որ 2022 թվականի հունվարին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ժամանակ Աստանան դիմել է ՀԱՊԿ-ի օգնությանը․ նա կարծիք էր հայտնել, որ ետխորհրդային ոչ բոլոր երկրներն են ի պատասխան նույն կերպ օգնության հասնում:

После заявлений Лукашенко посла Беларуси вызвали в МИД Казахстана
МИД Казахстана призвал Минск объективно оценить позицию Астаны в международных процессах. В министерство приглашен посол Беларуси Павел Утюпин.
«Казахстан проводит сбалансированную и мирную внешнюю политику в соответствии с Уставом ООН и фундаментальными нормами международного права. Наша страна убеждена, что все разногласия между государствами должны решаться политико-дипломатическими средствами", - заявил министр иностранных дел Казахстана Мурат Нуртлеу, добавив, что разработанный главой страны внешнеполитический курс в нынешних геополитических условиях доказал свою эффективность.
Ранее Лукашенко упомянул Казахстан в интервью телеканалу "Россия", напомнив, что во время массовых беспорядков, произошедших в январе 2022 года, Астана обратилась за помощью к ОДКБ. он высказал мнение, что не все постсоветские страны реагируют одинаково.