Մոսկվայի Խորոշևսկու դատարանը Mr. Freeman մուլտսերիալի հեղինակ Պավել Մունտյանին տուգանել է 40 հազար ռուբլով՝ օտարերկրյա գործակալների գործունեության մասին օրենքը խախտելու համար, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են դատարանի մամուլի ծառայությունից։
Արձանագրությունը կազմվել է այն պատճառով, որ նա Ռուսաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իր գործունեության մասին հաշվետվություններ չի ներկայացրել լիազոր մարմնին:
2023 թվականի ապրիլին Արդարադատության նախարարությունը Մունտյանին ներառել էր օտարերկրյա գործակալների ռեգիստրում։ Գերատեսչության տվյալներով՝ նա դեմ է արտահայտվել ռուս-ուկրաինական հատուկ ռազմական գործողությանը, միջոցներ է հավաքել Ուկրաինային աջակցելու համար և, իբրև, վարկաբեկել է ռուսական բանակը։
Նրա դեմ քրեական գործ է հարուցվել նաև ՌԴ զինված ուժերի մասին կեղծիքներ տարածելու համար։ Նա հետախուզման մեջ է նախորդ տարվա դեկտեմբերից։ Mr. Freeman-ը ռուսական առաջին վեբ-սերիալներից է, որն 2009 թվականից ցուցադրվել է YouTube-ում և այլ հարթակներում։

Московский суд оштрафовал художника-карикатуриста Павла Мунтяна
Хорошевский суд Москвы оштрафовал на 40 тысяч рублей автора мультсериала "Mr. Freeman" Павла Мунтяна  за нарушение закона о деятельности иностранных агентов, сообщили РИА Новости в пресс-службе суда.
Протокол составлен в связи с тем, что он не предоставил в уполномоченный орган отчеты о своей деятельности в порядке, установленном российским законодательством.
В апреле 2023 года Минюст включил Мунтяна в реестр иностранных агентов. По данным ведомства, он выступал против российско-украинской спецоперации, собирал средства в поддержку Украины и якобы дискредитировал российскую армию.
Против него также возбуждено уголовное дело за распространение ложной информации о российских вооруженных силах. Его разыскивают с декабря прошлого года.  «Mr. Freeman» — один из первых российских веб-сериалов, который показывают на YouTube и других платформах с 2009 года.