ՌԴ ԱԳՆ-ն կոչ է արել Մեծ Բրիտանիային բռնություն չկիրառել ցուցարարների նկատմամբ
Մոսկվան կոչ է անում Լոնդոնին զերծ մնալ ցուցարարների նկատմամբ անհիմն բռնություն կիրառելուց, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Բրիտանիայում սկսված բողոքի ալիքը։
«Մենք հաճախ ենք լսում Բրիտանիայից անհիմն մեղադրանքներ մեր երկրի դեմ այլախոհությունը ճնշելու և գրաքննության մասին, ինչպես նաև ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարգման բարձր կոչեր, սակայն այս դեպքում բրիտանական իշխանություններն ու ոստիկանությունը պիտի գործի՝ հիմնվելով բացառապես օրենքի վրա։ Հիշեցնում ենք ձեզ, որ քաղաքացիները բոլոր իրավունքներն ունեն անհամաձայնություն հայտնելու իշխանությունների քաղաքականությանը»,- ասվում է գերատեսչության կայքում Զախարովայի մեկնաբանության մեջ։
«Այդ կապակցությամբ մենք կոչ ենք անում Լոնդոնին զերծ մնալ ցուցարարների նկատմամբ բռնի ուժի անհիմն և անհամաչափ կիրառումից և ապահովել բրիտանացիների հավաքների ազատության իրավունքի հարգումը», - ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

МИД России призвал Великобританию не применять насилие к протестующим
Москва призывает Лондон воздержаться от применения неоправданного насилия в отношении протестующих, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя волну протестов, начавшуюся в Британии.
"Мы часто слышим необоснованные обвинения со стороны Великобритании в подавлении инакомыслия и цензуры в отношении нашей страны, а также громкие призывы к демократии и уважению прав человека, но в этом случае британские власти и полиция должны действовать исключительно на основании закона. Напоминаем, что граждане имеют полное право выражать несогласие с политикой властей", - говорится в комментарии Захаровой на сайте ведомства.
"В этой связи мы призываем Лондон воздержаться от неоправданного и непропорционального применения насильственной силы против демонстрантов и обеспечить уважение права на свободу собраний британского народа", - подчеркнул официальный представитель МИД России.