Ալիևը խոսել է Փաշինյանի՝ Բրիտանիայում իր հետ հանդիպելուց հրաժարվելու մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Գլոբալ մեդիա ֆորումի ժամանակ խոսել է Փաշինյանի՝ Բրիտանիայում իր հետ հանդիպումից հրաժարվելու մասին։
Նա ընդգծել է, որ խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, սակայն այսօր ինքն ավելի քիչ լավատեսորեն է տրամադրված դրան։
Ալիևը հիշեցրել է, որ վարչապետ Փաշինյանը հրաժարվել է իր հետ հանդիպել Բրիտանիայում։ Նա ասաց, որ այս հանդիպումը բրիտանական կառավարության նախաձեռնությունն ու առաջարկն էր, սակայն հայկական կողմը մերժել է այս առաջարկը։
Հիշեցնելով, որ չորս ամիս առաջ Գերմանիայի կանցլեր Շոլցը նմանատիպ հանդիպում էր կազմակերպել Մյունխենում, Ադրբեջանի նախագահն ասել է.
«Բրիտանական կառավարությունը նույն առաջարկն արեց, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը կմասնակցի, իսկ հետո հեռանա նիստից։ Վարչապետ Փաշինյանը հրաժարվեց. ուրեմն, եթե նա չի ուզում խոսել ինձ հետ, ի՞նչ խաղաղության պայմանագրի մասին կարող ենք խոսել։ Ինչո՞ւ էր նա այցելում Լոնդոն և Օքսֆորդշիր, եթե չէր ցանկանում խոսել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի հետ: Այսինքն՝ շատ հարցերում կա շատ լուրջ հակասություն։ Բայց մենք կտեսնենք»:
Ալիևը հավելել է, որ մի քանի օր առաջ Բրիտանիայում՝ Օքսֆորդշիրում, բոլոր առաջնորդներն իրեն հարցեր էին տալիս Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ` կարծես թե բոլոր եվրոպական հարցերը լուծված են, և միակ խնդիրը մնացել է Հայաստան-Ադրբեջան հարցի լուծումը։

Алиев рассказал об отказе Пашиняна встретиться с ним в Великобритании
Президент Азербайджана Ильхам Алиев рассказал на Глобальном медиа-форуме об отказе Пашиняна встретиться с ним в Великобритании.
Он подчеркнул, что переговоры по тексту мирного соглашения продолжаются, но сегодня он настроен по этому поводу менее оптимистично.
Алиев напомнил, что премьер-министр Пашинян отказался встретиться с ним в Великобритании. Он сказал, что эта встреча была инициативой и предложением британского правительства, однако армянская сторона отвергла это предложение.
Напомнив, что канцлер Германии Шольц четыре месяца назад организовал аналогичную встречу в Мюнхене, сказал президент Азербайджана.
"Британское правительство сделало то же предложение, что премьер-министр Великобритании примет участие, а затем покинет сессию. Премьер-министр Пашинян отказался. так что, если он не хочет со мной разговаривать, о каком мирном договоре мы можем говорить? Зачем он посещал Лондон и Оксфордшир, если не хотел разговаривать с премьер-министром Великобритании? Иными словами, во многих вопросах существует очень серьезное противоречие. Но мы посмотрим».
Алиев добавил, что несколько дней назад в Британии, в Оксфордшире, все лидеры задавали ему вопросы о мирном договоре между Арменией и Азербайджаном, как будто все европейские вопросы решены, и единственной проблемой остается разрешение армяно-азербайджанского конфликта.