Պուտինը պահանջել է վերսկսել հրթիռների արտադրությունը
Ռուսաստանը պետք է վերսկսի ցամաքային միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների արտադրությունը, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամների հետ հանդիպման ժամանակ։
Միաժամանակ նա վկայակոչել է 5 տարի առաջ Միջին հեռահարության միջուկային ուժերի պայմանագրից դուրս գալու ԱՄՆ որոշումը։
«Միացյալ Նահանգները հեռու պատրվակով դուրս եկավ այս պայմանագրից և հայտարարեց, որ արտադրելու է նման հրթիռային համակարգեր», - ասել է Պուտինը։
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան միջին և փոքր հեռահարության հրթիռները «վարժությունների համար» տեղափոխվել են Եվրոպա, իսկ վերջերս «հայտարարվել է, որ դրանք գտնվում են Ֆիլիպիններում»։
«Մենք պետք է արձագանքենք դրան և որոշում կայացնենք, թե ինչ պետք է անենք այս ոլորտում: Ըստ երևույթին, մենք պետք է սկսենք արտադրել այդ հարվածային համակարգերը, իսկ հետո, ելնելով փաստացի իրավիճակից, որոշում կայացնենք, թե որտեղ, անհրաժեշտության դեպքում, ապահովելու համար մեր անվտանգությունը, տեղադրենք դրանք»,- ասել է Պուտինը։

Путин потребовал возобновить производство ракет
Россия должна возобновить производство ракет средней и малой дальности наземного базирования, заявил президент России Владимир Путин в ходе встречи с постоянными членами Совбеза.
При этом он сослался на решение США выйти из Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности 5 лет назад.
"США вышли из этого соглашения под надуманным предлогом и заявили, что будут производить такие ракетные системы", - сказал Путин.
По его словам, американские ракеты средней и малой дальности были переброшены в Европу "для учений", а недавно "объявлено, что они находятся на Филиппинах".
«Мы должны отреагировать на это и решить, что нам следует делать в этой области. Видимо, мы должны начать производить эти ударные системы, а затем, исходя из реальной ситуации, принимать решение, где, в случае необходимости, для обеспечения нашей безопасности, их устанавливать", - сказал Путин.