Իսրայելը պատասխանել է Լուկաշենկոյի հակասեմիտական հայտարարությանը
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնական բողոք է ներկայացրել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ՝ նրա վիճահարույց արտահայտություններից հետո, ըստ որոնց՝ հրեաները «գողանում են առանց մտածելու»:
Կոռուպցիայի վերաբերյալ վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ Լուկաշենկոն, խոսելով իր երկրում կոռուպցիոներների մասին, հայտարարել է. «Այստեղ կա 30 կասկածյալի ցուցակ: Ներեցեք ինձ, ես հակասեմիտ չեմ, բայց մեղադրյալների կեսից ավելին հրեա է»։ Նա նաև մեկնաբանել է. «Ի՞նչ է կատարվում այստեղ. հրեաները ստանձնել են հատուկ արտոնյալ կարգավիճա՞կ։ Գողանալ ու չմտածե՞լ իրենց ապագայի մասին։ Բելառուսում բոլորը հավասար են օրենքի առաջ՝ հրեաները, բելառուսները, ուկրաինացիները, ռուսները, ինչպես նաև լեհերը․ բոլորը»։
Այս արտահայտություններին արագ արձագանքեց Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությանը: Նախարարության Եվրասիայի և արևմտյան Բալկանների բաժնի փոխտնօրեն Յուվալ Ֆուկսը կանչել է Բելառուսի դեսպանին՝ հայտնելու Իսրայելի դժգոհությունը։ Ֆուկսը հայտարարել է, որ «Բելառուսի նախագահի հայտարարությունն անընդունելի է, վրդովեցուցիչ և հնչում է որպես միանշանակ հակասեմիտական ​​մեկնաբանություն»:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Լուկաշենկոն հրեաների մասին վիճահարույց մեկնաբանություններ է անում։ Անցյալ դեկտեմբերին նա գովել էր Հայաստանը՝ պնդելով, որ հայերը խելացի են, քանի որ նրանց մեջ հրեաներ չկան:
«Եթե Հայաստանը ցանկանում է տնտեսապես մեռնել, մենք կարող ենք կորցնել այն։ Բայց ես չեմ կարծում, որ հայերը հիմար ժողովուրդ են։ Հայերը խելացի մարդիկ են։ Ի վերջո, այնտեղ նույնիսկ մեկ հրեա չկա: Գիտե՞ք ինչու․ որովհետև հայերն ամենախելացի ժողովուրդն են»,- ասել էր Լուկաշենկոն։ Հակառակ նրա պնդումների, Հայաստանն ունի մոտ 400 անդամ ունեցող հրեական համայնք, որոնք հրաշալի ինտեգրված են Հայաստանի պետական ու հասարակական կյանքում:

Израиль ответил на антисемитское заявление Лукашенко
МИД Израиля подал официальную жалобу на президента Беларуси Александра Лукашенко после его спорных высказываний о том, что евреи «воруют, не задумываясь».
Во время недавнего совещания по вопросам коррупции Лукашенко, говоря о коррупционерах в своей стране, заявил: "Здесь есть список из 30 подозреваемых. Простите, я не антисемит, но больше половины обвиняемых — евреи. Он также прокомментировал: "Что здесь происходит? Евреи взяли на себя особый привилегированный статус? Воровать и не думать о своем будущем? В Беларуси все равны перед законом: евреи, белорусы, украинцы, русские, а также поляки, все".
Министерство иностранных дел Израиля быстро отреагировало на эти замечания. Юваль Фукс, заместитель директора департамента Евразии и Западных Балкан министерства, позвонил белорусскому послу, чтобы выразить недовольство Израиля. Фукс заявил, что "заявление президента Беларуси неприемлемо, возмутительно и звучит как однозначный антисемитский комментарий".
Это не первый раз, когда Лукашенко делает противоречивые комментарии в адрес евреев. В декабре прошлого года он похвалил Армению, заявив, что армяне умные, потому что среди них нет евреев.
«Если Армения хочет умереть экономически, мы можем ее потерять. Но я не думаю, что армяне глупые люди. Армяне умные люди. Ведь там нет ни одного еврея. Ты знаешь почему? потому что армяне - самые умные люди", - сказал Лукашенко. Вопреки его утверждениям, в Армении существует еврейская община, насчитывающая около 400 членов, которые прекрасно интегрированы в государственную и общественную жизнь Армении