«Լավագույնը, որ կարող է տեղի ունենալ, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագիրն է». Բլինքեն (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի լսումների ժամանակ ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Էնթոնի Բլինքենը անդրադարձել է ԱՄՆ կողմից Հայաստանին օգնությանը, Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերություններին։ Հարցին, թե Հայաստանը 2 մլրդ դոլարի օգնություն է խնդրել ԱՄՆ-ից, և ինչ իրավիճակում են Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունները, Բլինքենը ասել է.
«Մենք ուսումնասիրում ենք ՀՀ դիմումները՝ նրան աջակցելու և, ավելին, մեր հարաբերությունները ամրապնդելու ու խորացնելու համար։ Ես հանդիպել եմ վարչապետ Փաշինյանին մի քանի շաբաթ առաջ՝ Բրյուսելում, տեսնելու թե մենք և ԵՄ-ը ինչ կարող ենք անել Հայաստանին աջակցելու համար։ Եվ կարող ենք դա անել տարբեր ոլորտներում։ Վարչապետ Փաշինյանը արտակարգ աշխատանք է արել՝ առաջնորդնելով իր երկիրը շատ դժվար ժամանակներում, և մենք դիտարկում ենք օգնել մարդկանց, այդ թվում՝ նրանց, որոնք լքել են Լեռնային Ղարաբաղը։ Լավագույնը, որ կարող է տեղի ունենալ, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների առաջընթացն է խաղաղության համաձայնագրում։ Եթե այդ համաձայնությունը իրագործվի, դա կաջակցի թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին և թե՛ ողջ տարածաշրջանին»։
Ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչ Կոստայի դիտարկմանը թե ինքը չի վստահում Ադրբեջանին, Բլինքենը պատասխանել է. «Ինչպես առածն է ասում՝ վստահիր, բայց ստուգիր»։

«Лучшее, что может случиться, – это мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном». Блинкен (ВИДЕО)
В ходе слушаний в Палате представителей США официальный представитель Госдепартамента США Энтони Блинкен коснулся помощи США Армении, армяно-азербайджанских и армяно-американских отношений. Отвечая на вопрос, просила ли Армения помощь в размере 2 миллиардов долларов у США и каков статус армяно-азербайджанских переговоров, Блинкен ответил:
"Мы изучаем заявки РА, чтобы поддержать ее и, более того, укрепить и углубить наши отношения. Несколько недель назад я встретился с премьер-министром Пашиняном в Брюсселе, чтобы посмотреть, что мы и ЕС можем сделать для поддержки Армении. И мы можем сделать это в разных областях. Премьер-министр Пашинян проделал выдающуюся работу, руководя своей страной в очень трудные времена, и мы стремимся помочь людям, в том числе тем, кто покинул Нагорный Карабах. Лучшее, что может случиться, – это прогресс армяно-азербайджанских отношений в рамках мирного соглашения. Если это соглашение будет реализовано, оно поддержит и Армению, и Азербайджан, и весь регион » .
Блинкен ответил на замечание представителя Палаты представителей Косты о том, что он не доверяет Азербайджану. «Как говорится, доверяй, но проверяй » .