«Անկարան տարածաշրջանում էսկալացիա չի ցանկանում». Թուրքիայի ԱԳ նախարար
Անկարան չի ցանկանում տարածաշրջանում իրավիճակի հետագա սրացում՝ Իսրայելի դեմ Իրանի պատասխան քայլերից հետո. հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը՝ իր իրանցի գործընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ հեռախոսազրույցում։ Այս մասին հայտնում են Թուրքիայի ԱԳՆ դիվանագիտական ​​աղբյուրները։
Թուրք նախարարը կոչ է արել խուսափել քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել լարվածության աճի։
Աբդոլլահիանն, իր հերթին, վստահեցրել է, որ Թեհրանը չի պատրաստվում նոր օպերացիա սկսել, քանի դեռ իր վրա չեն հարձակվել։
Միևնույն ժամանակ, իրանցի դիվանագետն ընդգծել է, որ «եթե Իրանի վրա նորից հարձակվեն, դա է՛լ ավելի հզոր պատասխան կունենա»։

«Анкара не хочет эскалации в регионе». Министр иностранных дел Турции
Анкара не желает дальнейшей эскалации ситуации в регионе после ответных мер Ирана против Израиля. Об этом сообщил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан в телефонном разговоре со своим иранским коллегой Хосейном Амиром Абдоллахианом. Об этом сообщают дипломатические источники МИД Турции.
Турецкий министр призвал избегать шагов, которые могут привести к росту напряженности.
Абдоллахиан, со своей стороны, заверил, что Тегеран не собирается начинать новую операцию, пока на него не нападут.
При этом иранский дипломат подчеркнул, что "если Иран снова подвергнется нападению, то даст еще более сильный ответ".