«Ռուսաստանին հնարավոր չէ հաղթել»․ Պուտին
Ռուսաստանը հակված էր Ուկրաինայի խնդրի խաղաղ լուծմանը, և 2014-ին ՌԴ-ն չէր այս պատերազմն սկսել։ Այս մասին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան Արևմուտքի ճնշման ներքո է հրաժարվել Ստամբուլի պայմանավորվածություններից։
«Ռուսաստանը պատրաստ է կառուցողական աշխատել ուկրաինական կարգավորման ուղղությամբ, բայց առանց նրան պարտադրելու դիրքորոշումներ, որոնք հիմնված չեն իրականության վրա։ Ռուսաստանին հնարավոր չէ հաղթել։ Հակառակորդն ինքն իրեն փակուղի է մտցրել՝ հրաժարվելով բանակցություններից և հույս ունենալով հաղթել մարտի դաշտում»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նա հավելել է, որ հայտարարությունները, ըստ որոնց Ռուսաստանը կարող է հարձակվել Արևմուտքի վրա, անհեթեթություն են, որոնք հնչում են տեղի իշխող շրջանակների կողմից՝ արդարացնելու Ուկրաինայի վրա ծախսերը։

«Россию невозможно победить». Путин
Россия была склонна к мирному решению украинской проблемы, и в 2014 году не Россия начала эту войну. Об этом заявил президент Российской Федерации Владимир Путин на встрече с президентом Белоруссии Александром Лукашенко.
По его словам, Украина отказалась от стамбульских соглашений под давлением Запада.
"Россия готова конструктивно работать в направлении украинского урегулирования, но не навязывая ей позиции, не основанные на реальности. Россию невозможно победить. Противник завел себя в тупик, отказавшись от переговоров и надеясь на победу на поле боя", - заявил президент России.
Он добавил, что заявления о том, что Россия может напасть на Запад, являются бредом, сделанным местными правящими кругами для оправдания расходов на Украину.