ՌԴ Օրենբուրգի մարզի հեղեղումներից 4.000 մարդ է տուժել
Օրենբուրգի մարզում ջրհեղեղի գոտուց ավելի քան 4 հազար մարդ է տարհանվել, նրանց թվում գրեթե հազար երեխա կա: Որոշ մարդիկ շարունակում են օգնության սպասել իրենց տների կտուրներին, նրանց գտնվելու վայրի մասին փրկարարներին հայտնում են հարևանները, հարազատները և կամավորները:
Ուրալ գետի վրա ջրհեղեղի ալիքը երկուշաբթի անցել է Օրսկով և մինչև ապրիլի 17-ը սպասվում է Օրենբուրգի շրջանում։ Տյումենում ևս ջրհեղեղի վտանգ կա: Ղազախստանում բարդ հիդրոլոգիական իրադրության պատճառով Կուրգանի մարզի մի քանի բնակավայրում ևս ջրհեղեղի վտանգ կա։
Վլադիմիր Պուտինը լսել է արտակարգ իրավիճակների նախարար Ալեքսանդր Կուրենկովի և Օրենբուրգի, Կուրգանի և Տյումենի նահանգապետերի զեկույցները ջրհեղեղի իրավիճակի և ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ․ հայտնել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:

От наводнения в Оренбургской области РФ пострадали 4000 человек
Из зоны затопления в Оренбургской области эвакуировано более 4000 человек, в том числе почти тысяча детей. Некоторые люди продолжают ждать помощи на крышах своих домов, о своем местонахождении спасателям сообщают соседи, родственники и волонтеры.
Волна паводка на реке Урал в понедельник прошла через Орск и ожидается в Оренбургской области до 17 апреля. В Тюмени также существует риск наводнений. Из-за сложной гидрологической ситуации в Казахстане также существует риск подтопления ряда населенных пунктов Курганской области.
Владимир Путин выслушал доклады министра по чрезвычайным ситуациям Александра Куренкова и губернаторов Оренбурга, Кургана и Тюмени о паводковой ситуации и принятых мерах. Об этом заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков.