ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ ձևաչափով բարձր մակարդակի հանդիպման կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև։
«Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ ֆորմատով բարձր մակարդակի հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ 2024 թվականի ապրիլի 5-ին՝ Բրյուսելում, դիտարկում ենք որպես Հարավային Կովկասն աշխարհաքաղաքական առճակատման մեջ ներքաշելու «Հավաքական Արևմուտքի» հերթական փորձը։ Հարավային Կովկասի գործերին արտատարածաշրջանային ուժերի անպատասխանատու և կործանարար միջամտությունը, տարածաշրջանի երկրների և նրանց հարևանների միջև սեպ խրելու ցանկությունը կարող է հանգեցնել առավել բացասական հետևանքների՝ տարածաշրջանի կայունության, անվտանգության և տնտեսական զարգացման համար, հրահրել նոր բաժանարար գծերի առաջացման, ինչպես նաև լարվածության անվերահսկելի աճի։
Ակնհայտ է, որ Արևմուտքը ցանկանում է Հայաստանը վերածել Հարավային Կովկասում իր չափազանց վտանգավոր ծրագրերի իրականացման գործիքի։ Մենք գիտենք, որ Վաշինգտոնը և Բրյուսելը, վաղանցիկ խոստումների ներքո, փորձում են հասնել Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից դուրս գալուն, ինչպես նաև ռուսական ռազմակայանի և սահմանապահների դուրսբերմանը։ Կոչ ենք անում Երևանի ղեկավարությանը թույլ չտալ, որ Արևմուտքը խաբի իրեն և երկիրը տանի սխալ ճանապարհով, որը հղի է անվտանգության վակուումի առաջացմամբ, տնտեսության մեջ լուրջ խնդիրներով և բնակչության արտահոսքով։
Բրյուսելում հայտարարված դրամաշնորհային աջակցության ծավալները չեն կարող համեմատվել այն բազմամիլիարդանոց օգուտների հետ, որոնք Հայաստանը շարունակում է ստանալ Մոսկվայի և ԵԱՏՄ և ԱՊՀ շրջանակներում փոխգործակցությունից։ Հենց այս գործոններն են վերջին տարիներին ապահովել ապրանքաշրջանառության բազմակի աճ (2018թ.-ից՝ չորս անգամ) և արդյունքում՝ ռեկորդային տնտեսական աճ և բնակչության բարեկեցության աճ։
Մենք հաստատում ենք մեր հանձնառությունը համակողմանիորեն խորացնելու և ընդլայնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները հիմնարար երկկողմ փաստաթղթերում և համաձայնագրերում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա՝ ընդհանուր ինտեգրացիոն ասոցիացիաների միջոցով։ Համոզված ենք, որ ռուս-հայկական դաշինքի առաջանցիկ զարգացումը կնպաստի Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների հիմնարար շահերի իրականացմանը, տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը։
Արևմուտքը չի հրաժարվում նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնարար հիմքը ոչնչացնելու փորձերից՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020-2022 թվականների եռակողմ հայտարարությունները, որոնք նախատեսում են տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանների սահմանազատման, խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման միջոցներ:
Հենց Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ճնշման տակ էր, որ պաշտոնական Երևանը կասեցրեց այդ պայմանավորվածությունների կատարումը, որոնցից շատերի, մասնավորապես փոխադարձ տրանսպորտային շրջափակման վերացման հարցում կողմերը մոտ էին փոխընդունելի լուծումներին։ Մոսկվան պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկար սպասված խաղաղությանը։
Հարավային Կովկասում և՛ տարածաշրջանային, և՛ երկկողմ բնույթի խնդրահարույց հարցերը պետք է լուծվեն «տարածաշրջանային պատասխանատվության» սկզբունքին համապատասխան, որը համաձայնեցվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Թեհրանում «3+3» խորհրդատվական հարթակի երկրորդ հանդիպման ժամանակ, որի մասնակիցն էր նաև Հայաստանը։ Կոչ ենք անում արտաքին խաղացողներին հարգել այդ պայմանավորվածությունները, իսկ Երևանի իշխանություններին իրենց արտաքին քաղաքական գիծը կառուցելիս հաշվի առնել հարևան պետությունների մտահոգությունները»,- ասված է հայտարարությունում։

«Запад хочет превратить Армению в инструмент реализации крайне опасных программ». МИД РФ
По случаю встречи высокого уровня в формате Армения-США-ЕС Министерство иностранных дел Российской Федерации выступило с заявлением, которое мы приводим ниже.
"Мы рассматриваем встречу высокого уровня в формате Армения-США-ЕС, состоявшуюся 5 апреля 2024 года в Брюсселе, как очередную попытку "Коллективного Запада" вовлечь Южный Кавказ в геополитическое противостояние. Безответственное и деструктивное вмешательство внерегиональных сил в дела Южного Кавказа, стремление вбить клин между странами региона и их соседями могут привести к самым негативным последствиям для стабильности, безопасности и экономического развития региона, провоцируя появление новых разделительных линий, а также неконтролируемый рост напряженности.
Очевидно, что Запад хочет превратить Армению в инструмент реализации своих крайне опасных планов на Южном Кавказе. Мы знаем, что Вашингтон и Брюссель, с помощью недолговечных обещаний, пытаются добиться выхода Армении из ОДКБ и ЕАЭС, а также вывода российской военной базы и пограничников. Мы призываем руководство Еревана не позволить Западу обмануть их и повести страну по ложному пути, что чревато возникновением вакуума безопасности, серьезными проблемами в экономике и оттоком населения.
Объявленные в Брюсселе объемы грантовой поддержки не могут сравниться с многомиллиардными выгодами, которые Армения продолжает получать от сотрудничества Москвы с Евразийским экономическим союзом и СНГ. Именно эти факторы обеспечили кратный рост товарооборота за последние годы (в четыре раза с 2018 года) и, как следствие, рекордный экономический рост и повышение благосостояния населения.
Мы подтверждаем нашу приверженность всестороннему углублению и расширению отношений с Арменией на основе принципов, заложенных в основополагающих двусторонних документах и ​​соглашениях, через общие интеграционные объединения. Мы уверены, что поступательное развитие российско-армянского альянса будет способствовать реализации коренных интересов народов России и Армении, укреплению региональной безопасности и стабильности.
Запад также не оставляет попыток разрушить фундаментальную основу урегулирования армяно-азербайджанских отношений: трехсторонние декларации лидеров России, Армении и Азербайджана 2020-2022 годов, предусматривающие меры по разблокированию транспортных и экономических связей, разграничению границ и подготовке мирного договора.
Именно под давлением Вашингтона и Брюсселя официальный Ереван приостановил реализацию этих соглашений, многие из которых, в частности, стороны были близки к взаимоприемлемым решениям относительно снятия взаимной транспортной блокады. Москва готова всячески поддерживать долгожданный мир между Азербайджаном и Арменией.
Как региональные, так и двусторонние проблемные вопросы на Южном Кавказе должны решаться в соответствии с принципом «региональной ответственности», который был согласован 23 октября 2023 года в ходе второго заседания консультативной платформы «3+3» в Тегеране. в котором участвовала и Армения. Мы призываем иностранных игроков уважать эти договоренности, а власти Еревана учитывать опасения соседних государств при выстраивании своей внешнеполитической линии", - говорится в заявлении.