Կրոկուսում ահաբեկչություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվածները Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ չեն, նրանք բոլորն օտարերկրացիներ են, հայտարարել է ՌԴ ՆԳՆ ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը։
«Մի շարք Տելեգրամ ալիքներ և սոցիալական ցանցեր այսօր հայտարարություններ են տարածել այն մասին, որ մարտի 22-ին Crocus City Hall-ում տեղի ունեցած ահաբեկչության չորս կասկածյալները, ովքեր փախել են Renault Logan մեքենայով և այնուհետև ձերբակալվել Բրյանսկում, Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, սակայն այդ տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում, նրանք բոլորն էլ օտարերկրյա քաղաքացիներ են»,- գրել է նա։
Հստակեցվում է, որ ՌԴ ՆԳՆ միգրացիոն ստորաբաժանումներն ԱԴԾ-ի հետ համատեղ ստուգում են ձերբակալվածներից յուրաքանչյուրի՝ Ռուսաստանի տարածքում գտնվելու տևողությունը, սահմանում բնակության վայրի փաստացի հասցեները, ինչպես նաև այլ կարևոր հանգամանքներ։

Все задержанные в Брянске террористы являются иностранными гражданами. МВД РФ
Задержанные по подозрению в совершении терроризма в "Крокусе" не являются гражданами РФ, все они иностранцы, заявила представитель МВД РФ Ирина Волк.
"Ряд Telegram-каналов и соцсетей сегодня опубликовали заявления о том, что четверо подозреваемых в нападении на "Крокус Сити Холл" 22 марта, скрывшиеся на автомобиле Renault Logan и позднее задержанные в Брянске, являются гражданами России, однако эта информация не соответствует действительности, все они иностранные граждане", - написала она.
Уточняется, что миграционные подразделения МВД РФ совместно с ФСБ проверяют сроки пребывания каждого из задержанных на территории России, определяют фактические адреса места проживания, а также как и другие важные обстоятельства.