ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախագահական ընտրությունների քվեարկության ավարտից հետո, որի ժամանակ ԿԸՀ-ն քվեաթերթիկների 80%–ի հաշվարկի արդյունքում նա, ըստ ԿՀԸ տվյալների, ստացել է ձայների 87%-ը, մի քանի անգամ տվել է Նավալնիի ազգանունը, ինչից խուսափել է մի քանի տարի։ Նա, միաժամանակ, չի կարողացել զսպել ժպիտը:
«Ինչ վերաբերում է պարոն Նավալնիին։ Այո, նա հեռացավ կյանքից, դա միշտ էլ տխուր իրադարձություն է: Բայց մենք ունեցել ենք նաև այլ դեպքեր, երբ ազատազրկման վայրերում մարդիկ հեռացել են կյանքից։ Իսկ ԱՄՆ-ում նման բան չի՞ եղել։ Եղել է, և բազմիցս։ Ի դեպ, ես ձեզ կասեմ ու դա անսպասելի կլինի: Պարոն Նավալնիի կյանքից հեռանալուց մի քանի օր առաջ ինձ որոշ գործընկերներ ասացին, ոչ՝ վարչակազմի աշխատակիցներ, որ գաղափար կա պարոն Նավալնիին փոխանակել այն մարդկանց հետ, որոնք գտնվում են արևմտյան երկրների ազատազրկման վայրերում: Դուք կարող եք հավատալ ինձ, կարող եք ոչ: Այն մարդը, որը խոսեց ինձ հետ, դեռ չէր ավարտել արտահայտությունը, և ես ասացի՝ այո։ Բայց, ցավոք, տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ։

Путин признался, что намеревался обменять Навального
Президент России Владимир Путин после окончания голосования на президентских выборах, в ходе которых ЦИК подсчитал 80% бюллетеней и по данным ЦИК он получил 87% голосов,  несколько раз назвал фамилию Навального: чего он избегал несколько лет. В то же время он не смог сдержать улыбки.
«Что касается господина Навального? Да, он ушел из жизни, это всегда печальное событие. Но были у нас и другие случаи, когда люди умирали в тюрьмах. А что в США подобного не происходило? Случалось и много раз. Кстати, я вам скажу и это будет неожиданно. За несколько дней до смерти господина Навального некоторые коллеги, нет, не представители администрации, рассказали мне, что есть идея обменять господина Навального на людей, находящихся в тюрьмах западных стран. Вы можете мне верить, можете нет. Человек, который говорил со мной, не закончил предложение, и я сказал «да». Но, к сожалению, случилось то, что случилось.
Я сказал только с одним условием: мы обменяем его, но чтобы он больше не возвращался. Пусть сидит там», — сказал Путин.