Ֆրանսիան երբեք նախաձեռնություն չի ցուցաբերի Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ժամանակ, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը France 2 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մենք երբեք հարձակողական գործողություններ չենք ձեռնարկի, մենք երբեք նախաձեռնող չենք լինի»,- պատասխանել է Մակրոնը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ պայմաններում կարող են ֆրանսիացի զինվորականներին ուղարկել Ուկրաինա։
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի ռազմական հակամարտությունն «էկզիստենցիալ խնդիր է Եվրոպայի և Ֆրանսիայի համար»։ Մակրոնը նաև խոստովանել է, որ «ռազմաճակատում իրավիճակը ծանր է Ուկրաինայի համար, և հակահարձակումը չի եղել այնպես, ինչպես սպասվում էր»։

«Франция не будет проявлять инициативу в военных действиях Украины». Макрон
Франция никогда не будет проявлять инициативу во время военных действий на Украине, заявил президент Франции Эммануэль Макрон в интервью телеканалу France 2.
"Мы никогда не будем предпринимать наступательные действия, мы никогда не будем действовать на опережение", - ответил Макрон, отвечая на вопрос, на каких условиях французские военные могут быть отправлены в Украину.
Он отметил, что военный конфликт на Украине является "экзистенциальной проблемой для Европы и Франции". Макрон также признал, что "ситуация на линии фронта для Украины сложная, и контратака прошла не так, как ожидалось".