Իրանը, Ռուսաստանը և Չինաստանը համատեղ ռազմածովային զորավարժություններ են անցկացնում
Օմանի ծոցում մեկնարկել են Իրանի, Ռուսաստանի և Չինաստանի համատեղ միջազգային ռազմածովային զորավարժությունները, հայտնում է Իռնա գործակալությունը։
«Ծովային անվտանգության գոտի-2024» համատեղ զորավարժությունների շրջանակում Իրանի, Ռուսաստանի և Չինաստանի զինվորականները զբաղվում են ծովային տնտեսական գործունեության անվտանգության ապահովմամբ։
Այս զորավարժությունների նպատակն է տարածաշրջանում ամրապնդել անվտանգությունը և դրա հիմքերը, ընդլայնել բազմակողմ համագործակցությունը մասնակից երկրների միջև, ինչպես նաև ցույց տալ այս երկրների բարի կամքը և խաղաղություն պահպանելու կարողությունը։
Զորավարժությունների այլ նպատակներից են միջազգային ծովային տնտեսական գործունեության անվտանգության ամրապնդումը, ծովահենության և ծովային ահաբեկչության դեմ պայքարը, մարդասիրական միջոցառումները, ծովային փրկարարական ոլորտում տեղեկատվության փոխանակումը և օպերատիվ և մարտավարական փորձի փոխանակումը:

Иран, Россия и Китай проводят совместные военно-морские учения
В Оманском заливе начались совместные международные военно-морские учения Ирана, России и Китая, сообщает агентство IRNA.
В рамках совместных военных учений «Зона морской безопасности-2024» военные Ирана, России и Китая занимаются обеспечением безопасности морской экономической деятельности.
Целью этих военных учений является укрепление безопасности и ее основ в регионе, расширение многостороннего сотрудничества между странами-участницами, а также демонстрация доброй воли и способности этих стран поддерживать мир.
Другие цели учений включают укрепление безопасности международной морской экономической деятельности, борьбу с пиратством и морским терроризмом, гуманитарную деятельность, обмен информацией в сфере спасения на море, обмен оперативным и тактическим опытом.