Անկարան և Վաշինգտոնը կօգնեն Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության պայմանագիր կնքել
Անկարան և Վաշինգտոնը պարտավորվել են համատեղ աշխատել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրին հասնելու համար։
Այս մասին ասված է Թուրքիա-ԱՄՆ ռազմավարական մեխանիզմի յոթերորդ հանդիպման կապակցությամբ արված հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, Թուրքիան և Միացյալ Նահանգները վերսկսել են խորհրդակցությունները հակաահաբեկչական հարցերի շուրջ՝ իրենց «ազգային անվտանգությանն սպառնացող ահաբեկչության դեմ պայքարում համագործակցությունն ընդլայնելու նպատակով»։
Համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ կողմերը հայտարարել են պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում երկու երկրների համագործակցության զարգացման հնարավորությունները գնահատելու մտադրության մասին։
Թուրքիան և ԱՄՆ-ը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են տնտեսական համագործակցության ընդլայնման և խորացման համար առկա երկկողմ ֆորումների զարգացման կարևորությունը։
Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ կողմերն ընդգծել են պաղեստինյան էքսկլավում հակամարտությունը դադարեցնելու և հումանիտար ճգնաժամն անհապաղ հաղթահարելու ուղիներ գտնելու կարևորությունը։

Анкара и Вашингтон помогут Армении и Азербайджану подписать мирный договор
Анкара и Вашингтон обязались работать совместно для достижения мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Об этом говорится в заявлении, сделанном по случаю седьмого заседания стратегического механизма Турция-США.
Кроме того, Турция и США возобновили консультации по вопросам борьбы с терроризмом с целью «укрепить сотрудничество в борьбе с терроризмом, угрожающим национальной безопасности».
В совместном заявлении говорится, что стороны заявили о намерении оценить возможности развития сотрудничества двух стран в сфере оборонной промышленности.
Турция и США еще раз подтвердили важность развития существующих двусторонних форумов для расширения и углубления экономического сотрудничества.
В совместном заявлении по ситуации в секторе Газа говорится, что стороны подчеркнули важность прекращения конфликта в палестинском анклаве и поиска путей немедленного преодоления гуманитарного кризиса.