Մեծ հիասթափություն է առաջացնում Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի իսլամական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Բաքվում ընթացող «Բազմազանության պաշտպանություն. պայքար իսլամաֆոբիայի դեմ 2024թ.» թեմայով միջազգային համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում:
«Ադրբեջանը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ կոչ անելով տեխնիկական առաքելություն ուղարկել Հայաստան՝ գնահատելու մեր մշակութային և կրոնական հուշարձանների վիճակը, որոնք տարիներ շարունակ ավերվել են այդ երկրում։ Ցավոք, ՅՈՒՆԵՍԿՕ - ն մինչ օրս չի արձագանքել այդ կոչին, - հայտարարել է Ալիևը։

Азербайджан обратился в ЮНЕСКО с просьбой направить миссию в Армению, но ответа не последовало
Большое разочарование вызывает уничтожение исламского историко-культурного наследия Азербайджана на территории Армении.
Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в обращении к участникам проходящей в Баку международной конференции на тему «Защита разнообразия: борьба с исламофобией в 2024 году».
"Азербайджан обратился в ЮНЕСКО с призывом направить в Армению техническую миссию для оценки состояния наших культурных и религиозных памятников, которые годами разрушались в этой стране. "К сожалению, ЮНЕСКО пока не отреагировала на этот призыв", - сказал Алиев.