Հռոմի Պապի անդրադարձը Հայաստանին և ԼՂ-ից տեղահանված բնակչությանը
Փետրվարի 28-ին Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապն ընդունել է Վատիկան ժամանած Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Սինոդի անդամներին՝ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս, Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տ.Տ. Ռաֆայել Պետրոս 21-րդ Մինասյանի գլխավորությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանությունը։
Հռոմի Պապը նրանց ուղղած իր խոսքում նշել է, որ ուրախ է Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու հիշատակի օրվան հաջորդած այդ հանդիպան համար, ապա անդրադարձել Հայաստանին՝ մասնավորապես նշելով. «Ինչպես չհիշել Հայաստանը՝ բառերով կամ աղոթքներով, հատկապես նրանց, ովքեր փախել են Լեռնային Ղարաբաղից, ապաստան փնտրող տեղահանված բազմաթիվ ընտանիքներին»։
Խոսելով ընթացող պատերազմների, հակամարտությունների մասին՝ Նորին Սրբությունը դրանք «միշտ ողբերգական ու միշտ անհեթեթ» է անվանել և շարունակել. «Քանիցս աղաչեցի՝ «բավական է»։ Միասին արձագանքենք խաղաղության աղաղակին, որպեսզի այն դիպչի բոլորի սրտերին։ Եվ ամենից առաջ աղոթենք։ Ես դա կանեմ ձեր ու Հայաստանի համար»։

Обращение Папы Римского к Армении и населению, перемещенному из Нагорного Карабаха
28 февраля Его Святейшество Папа Франциск принял прибывших в Ватикан членов Синода Армянской Католической Церкви, Армянского Католикоса Дома Киликийского, во главе с патриархом Рафаелом Петросом (Минасяном) XXI. Об этом сообщает посольство Армении в Святом Престоле.
В своем обращении к ним Папа Римский заявил, что рад встрече после дня памяти святого Григора Нарекаци, а затем коснулся Армении, в частности заявив: «Как же не вспомнить словами, но прежде всего молитвой, Армению, особенно всех беженцев из Нагорного Карабаха, многочисленным семьям вынужденных переселенцев, ищущим убежища».
Говоря о продолжающихся войнах и конфликтах, Его Святейшество назвал их «всегда трагическими и всегда абсурдными» и продолжил. «Я умолял многих из них: «Довольно». Давайте вместе ответим на призыв мира, чтобы он коснулся сердец каждого. И прежде всего, давайте помолимся. Я сделаю это для вас и Армении».