Լեկորնյուի հետ Հայաստան կժամանեն նաև MBDA, Nexter, Safran, Thales և Arquus ընկերությունները. Politico
Politico պարբերականը հոդված է հրապարակել, որտեղ անդրադարձել է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարի՝ Հայաստան կատարելիք այցին.
«Ռուսաստանն ուղղակիորեն սպառնացել է Սև ծովում գտնվող ֆրանսիական ինքնաթիռներին․ հինգշաբթի ասել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Սեբաստիան Լեկորնյուն․ «Մեկ ամիս առաջ ռուսական ՀՕՊ համակարգը սպառնաց խոցել ֆրանսիական ինքնաթիռը Սև ծովում, թեև մենք գտնվում էինք միջազգային ազատ գոտում, որտեղ պարեկություն ենք անում», - ասել է նախարարը ֆրանսիական RTL ռադիոյին:
Լեկորնյուի մեկնաբանությունները հնչում են Ուկրաինայի երկամյա պատերազմի արդյունքների նկատմամբ աճող հոռետեսության ֆոնին:
Եվրոպական կառավարությունները, սակայն, պնդում են, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեռևս չունի առավելություն․ «Մոսկվայի՝ ավելի ագրեսիվ դիրքորոշումը բացատրվում է նրանով, որ Ռուսաստանը դժվարությունների մեջ է Ուկրաինայի մարտադաշտում», - ասել է Լեկորնյուն:
«Սա նույնքան հին է, որքան Սառը պատերազմը, բայց մենք տեսնում ենք ռուսական առանձնահատուկ ագրեսիվ դիրքորոշման վերադարձ», - ասել նա՝ հավելելով, որ Մոսկվան «խաղում է սահմանագծերի վրա»:
«Ռուսական ռազմանավի ներկայությունը Ֆրանսիայի հյուսիսում գտնվող Բայ դե Սենի տարածքային ջրերում Ֆրանսիային «վախեցնելու» նպատակով են»․ ասել է նախարարը:
Ֆրանսիացի նախարարը պատրաստվում է Հայաստան մեկնել հինգշաբթի, ինչը Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարի առաջին նման այցն է և վկայում է Հայաստանի հետ Ֆրանսիայի պաշտպանական կապերի խորացման մասին:
Հայաստանը հեռանում է Մոսկվայի հետ իր պատմական հարաբերություններից, իսկ Փարիզը ձգտում է մեծացնել իր ազդեցությունը Ռուսաստանի նախկին դաշնակիցների, այդ թվում՝ Մոլդովայի և կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ:
Լեկորնյուի հետ Հայաստան մեկնող պատվիրակության կազմում են պաշտպանական արդյունաբերության ընկերություններ, այդ թվում՝ MBDA, Nexter, Safran, Thales և Arquus»։

Вместе с Лекорню в Армению прибудут также компании MBDA, Nexter, Safran, Thales и Arquus. Politico
Журнал Politico опубликовал статью, в которой упомянул предстоящий визит министра обороны Франции в Армению.
«Россия напрямую угрожала французским самолетам в Черном море. Министр вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню заявил в четверг: "Месяц назад российская система ПВО угрожала сбить французский самолет в Черном море, хотя мы находились в международной свободной зоне, где мы патрулируем", - сообщил министр французскому радио RTL.
Комментарии Лекорню прозвучали на фоне растущего пессимизма по поводу исхода двухлетней войны на Украине.
Европейские правительства, однако, заявляют, что у президента России Владимира Путина по-прежнему нет никаких преимуществ. "Более агрессивная позиция Москвы объясняется тем, что у России проблемы на поле боя на Украине", - сказал Лекорню.
«Это так же старо, как холодная война, но мы наблюдаем возвращение к особенно агрессивной позиции России», — сказал он, добавив, что Москва «играет на грани».
«Присутствие российского военного корабля в территориальных водах бухты Сены на севере Франции призвано «напугать» Францию». - сказал министр.
Французский министр собирается отправиться в Армению в четверг, что является первым подобным визитом министра Вооруженных сил Франции и является свидетельством углубления оборонных связей Франции с Арменией.
Армения отходит от своих исторических отношений с Москвой, а Париж стремится усилить свое влияние на бывших союзников России, включая Молдову и страны Центральной Азии.
Компании оборонной промышленности, в том числе MBDA, Nexter, Safran, Thales и Arquus, входят в состав делегации, направляющейся в Армению вместе с Лекорню.