Հայաստանն է, որ, ի հեճուկս իր ստանձնած պարտավորությունների, դուրս չի բերել իր ԶՈւ-ն Ադրբեջանի տարածքից. Ադրբեջանի ԱԳՆ
Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն հայտարարություն է տարածել, որտեղ անդրադարձել է Մյունխենում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ հնչեցրած հայտարարություններին․
«Չնայած Գերմանիայի կանցլերի նախաձեռնությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպումն անցել է կառուցողական և օգտակար մթնոլորտում, չնայած ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման, սահմանների դելիմիտացիայի և խաղաղության պայմանագրի կոչերին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որոնք մոլորության մեջ են գցում միջազգային հանրությանը, ափսոսանք են առաջացնում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ Բաքվի՝ Հայաստանի սահմանադրությունում և օրենսդրական ակտերում արտացոլված պահանջները Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ պետք է վերացվեն․
«Ինչ վերաբերում է հայկական կողմի այն պնդմանը, թե իբր Ադրբեջանը խախտել է եռակողմ հայտարարությունը, բոլորին քաջ հայտնի է, որ որևէ հիմք չունի։ Հենց Հայաստանն է, որ, ի հեճուկս իր ստանձնած պարտավորությունների, դուրս չի բերել իր ԶՈւ-ն Ադրբեջանի տարածքից, չի կատարել կոմունիկացիաների բացման իր պարտավորությունը։
Հայկական կողմը պետք է հասկանա, որ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման ճանապարհը հարևան երկրների հետ հարաբերությունների հաստատումն է՝ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերահաստատման և հարգանքի հիման վրա, և Ադրբեջանի հետ ուղղակի կառուցողական բանակցությունները»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Именно Армения, несмотря на свои обязательства, не вывела свои вооруженные силы с территории Азербайджана. МИД Азербайджана
Министерство иностранных дел Азербайджана распространило заявление, в котором сослалось на заявления премьер-министра Никола Пашиняна во время его встречи с армянской общиной Мюнхена.
"Хотя встреча лидеров Азербайджана и Армении по инициативе канцлера Германии прошла в конструктивной и полезной атмосфере, несмотря на призывы к урегулированию азербайджано-армянских отношений, делимитации границ и заключению мирного договора, заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которые вводят в заблуждение международное сообщество, вызывают сожаление", - говорится в заявлении.
По мнению Баку, претензии на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, отраженные в конституции и законодательных актах Армении, должны быть отменены.
"Что касается утверждения армянской стороны о том, что Азербайджан нарушил трехстороннюю декларацию, то всем хорошо известно, что оно не имеет под собой никаких оснований. Именно Армения, несмотря на свои обязательства, не вывела свои вооруженные силы с территории Азербайджана, не выполнила свои обязательства по открытию коммуникаций.
Армянская сторона должна понять, что путь к обеспечению мира и стабильности в регионе - это установление отношений с соседними странами на основе восстановления и уважения территориальной целостности и суверенитета, а также прямых конструктивных переговоров с Азербайджаном", - говорится в заявлении. МИД Азербайджана.