«Համաձայն չենք տարածաշրջանում օտարերկրացիների ներկայությանը». Իրանի նախագահ
Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է. «Մենք աջակցում ենք Թեհրանի և Երևանի միջև կնքված բոլոր համաձայնագրերի լիարժեք կատարմանը, և դա պահանջում է ջանքերի կրկնապատկում և մանրակրկիտ վերահսկողություն»:
Նախագահը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունները՝ ընդգծելով Իրանի կամքն ու պատրաստակամությունն՝ ապահովել կովկասյան տարածաշրջանի ռազմավարական անվտանգությունը։ Նախագահականի հաղորդագրության համաձայն՝ այդ առումով շեշտվել են նաև Իրանի «կարմիր գծերը»․
«Մենք համաձայն չենք տարածաշրջանում խնդիրները լուծելու պատրվակով օտարերկրացիների ներկայությանը և կարծում ենք, որ դա ոչ միայն չի լուծի խնդիրը, այլև ավելի մեծ խնդիր կդառնա տարածաշրջանի ժողովուրդների և կառավարությունների համար»,- ասել է Ռաիսին:

«Мы не согласны с присутствием иностранцев в регионе». Президент Ирана
Об этом заявил президент Ирана Ибрагим Раиси на встрече с вице-премьером Армении Мгером Григоряном. «Мы поддерживаем полную реализацию всех соглашений, подписанных между Тегераном и Ереваном, а это требует удвоения усилий и тщательного мониторинга».
Президент приветствовал мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув волю и готовность Ирана обеспечить стратегическую безопасность Кавказского региона. Согласно пресс-релизу, в этом отношении также были подчеркнуты "красные линии" Ирана.
"Мы не согласны с присутствием иностранцев под предлогом решения проблем в регионе и считаем, что это не только не решит проблему, но и станет еще большей проблемой для народов и правительств региона", - сказал Раиси.