«Հայաստանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ չունենք». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երդմնակալությունից հետո ելույթում հայտարարել է, որ եթե Հայաստանն իր օրենսդրությունը «նորմալ վիճակի չբերի», խաղաղության պայմանագիր չի լինի․
«Մեր բանակն իր ուժը ցույց տվեց ոչ թե զորավարժություններին, շքերթներին, այլ մարտի դաշտում։ Հայաստանը և նրան ռազմական աջակցություն ցուցաբերողները պետք է իմանան, որ մեզ ոչինչ չի կանգնեցնի»,- ասել է նա։
Ըստ Ալիևի՝ Հայաստանը կարծես մոռացել է ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի արդյունքները. «Կամ գուցե ինչ-որ մեկը խախտել է դրանք և ընդհանրապես չի կատարել այդ պարտավորությունները»։
Ալիևը պնդել է, որ իրենք Հայաստանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ չունեն. «Մենք Հայաստանի տարածքի նկատմամբ հավակնություններ չունենք, բայց իրենք էլ պետք է հրաժարվեն իրենց հավակնություններից։ Մեզ հետ անհիմն հավակնությունների և շանտաժի լեզվով խոսելը նրանց համար թանկ կարժենա, և դա տեսնում են բոլորը»,- ասել է նա։

«У нас нет территориальных амбиций в отношении Армении». Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в своем выступлении после инаугурации, что если Армения не «приведет свое законодательство в нормальное состояние», мирного договора не будет.
«Наша армия показала свою силу не на военных учениях и парадах, а на поле боя. Армения и те, кто оказывает ей военную поддержку, должны знать, что нас ничто не остановит", - сказал он.
По мнению Алиева, похоже, что Армения забыла итоги второй карабахской войны. «А может быть, кто-то нарушил и вообще не выполнил эти обязательства».
Алиев заявил, что у них нет территориальных амбиций в отношении Армении. «У нас нет амбиций на территорию Армении, но они также должны отказаться от своих амбиций. Разговаривать с нами на языке беспочвенных амбиций и шантажа будет для них дорого, и все это видят ", - сказал он.