Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մասնակցել է Հաթայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո բնակարանների հանձնման արարողությանը։
«Մեր ժողովուրդը հաջողությամբ է դուրս է եկել այս ցավալի փորձությունից։ Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բոլոր եղբայրներին և 35 հազար մարդկանց, ովքեր մասնակցել են որոնողափրկարարական աշխատանքներին, այդ թվում՝ 11,5 հազար օտարերկրյա թիմի անդամներին»,- ասել է նա։
Էրդողանը Հաթայում տան բանալինիներ է հանձնել 7275 քաղաքացու և նշել, որ ամբողջ մարզում կառուցվում են 40 հազար տներ։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան ցնցած 7,7 մագնիտուդով երկրաշարժից անմիջապես հետո Հայաստանը հայտնել էր օգնելու պատրաստակամության մասին։ Այդ նպատակով Թուրքիայի աղետի գոտի էր մեկնել 27 հայ փրկարար։ Փետրվարի 11-ին հայ-թուրքական ցամաքային սահմանով Թուրքիա էր ուղարկվել նաև 100 տոննա մարդասիրական օգնություն։

Эрдоган поблагодарил всех спасателей, приехавших на помощь Турции во время землетрясения
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган принял участие в церемонии передачи квартир после землетрясения в Хатае.
«Наш народ успешно вышел из этого болезненного испытания. Благодарю всех наших братьев и 35 тысяч человек, принявших участие в поисково-спасательных операциях, в том числе 11,5 тысяч иностранных поисково-спасательных команд", - сказал он.
Эрдоган вручил ключи от домов 7275 жителям Хатая и отметил, что во всем регионе строится 40 000 домов.
Напомним, сразу после землетрясения магнитудой 7,7, потрясшего Турцию, Армения выразила готовность помочь. С этой целью 27 армянских спасателей отправились в зону бедствия Турции. 11 февраля через армяно-турецкую сухопутную границу в Турцию также было отправлено 100 тонн гуманитарной помощи.