«Հայաստանի անդամակցությունը միջազգային քրեական դատարանին (ՄՔԴ) նրա ինքնիշխան գործն է․ Ռուսաստանի համար կարևոր է, որ դա բացասաբար չանդրադառնա Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունների վրա»․ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Այստեղ մեկնաբանելու ոչինչ չկա։ Ընդհանուր առմամբ, դա Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը․ «Բայց, մյուս կողմից, մեզ համար կարևոր է, որ նման որոշումները, ոչ դե յուրե, ոչ դե ֆակտո, բացասաբար չանդրադառնան մեր հարաբերությունների վրա, որոնք մենք փայփայում ենք և ձգտում զարգացնել», - ընդգծել է նա:
Հայաստանը փետրվարի 1-ից դարձել է ՄՔԴ 124-րդ լիիրավ անդամը։ Ավելի վաղ կազմակերպությանը պաշտոնապես փոխանցվել էին Հռոմի կանոնադրության վավերացումը հաստատող փաստաթղթերը: ՄՔԴ-ից տեղեկացրել են, որ Երևանը նաև փաստաթղթեր է փոխանցել, որոնք հաստատում են, որ «Հայաստանը ետին թվով՝ 2021թ․ մայիսի 10-ից, ընդունում է դատարանի իրավասությունը»։

"Важно, чтобы членство Армении в МУС не оказало негативного влияния на отношения Москвы и Еревана". Песков
«Членство Армении в Международном уголовном суде (МУС) – ее суверенное дело. Для России важно, чтобы это не отразилось негативно на отношениях Москвы и Еревана». Об этом в беседе с журналистами заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Здесь нечего комментировать. В общем, это суверенное право Армении", - заявил представитель Кремля. "Но, с другой стороны, нам важно, чтобы подобные решения ни де-юре, ни де-факто не отразились негативно на наших отношениях, которыми мы дорожим и стремимся развивать", - подчеркнул он.
1 февраля Армения стала 124-м полноправным членом МУС. Ранее организации были официально переданы документы, подтверждающие ратификацию Римского статута. Как сообщили в МУС, Ереван также передал документы, подтверждающие, что «Армения задним числом с 10 мая 2021 года признает юрисдикцию суда».