ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարց այսօր դրված չէ․ «РИА Новости»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀԱՊԿ հարցերով ՌԴ ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը:
Դիվանագետը նկատել է, որ ՀԱՊԿ-ի ուշադրությունն այսօր կենտրոնացած է 2023 թվականի նոյեմբերին կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումների իրագործման վրա. այդ աշխատանքներին մասնակցում են դաշինքի բոլոր երկրները․
«ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հիշյալ նստաշրջանի ընթացքում ընդունված փաստաթղթերը, որտեղ հայկական կողմը չի մասնակցել, այժմ գտնվում են Երևանի քննարկման դաշտում։ Այդ փաստաթղթերից մի քանիսի վերաբերյալ կա հայկական կողմի համաձայնությունը, ինչից կարելի է եզրակացնել, որ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարց չկա», - ասել է Վասիլևը։

В МИД России предположили, что Армения не выходит из ОДКБ
Вопрос выхода Армении из ОДКБ сегодня не стоит на повестке дня. Об этом в интервью "РИА Новости" заявил посол по особым поручениям МИД России по вопросам ОДКБ Виктор Васильев.
Дипломат отметил, что сейчас внимание ОДКБ приковано к реализации решений Совета коллективной безопасности ОДКБ, состоявшегося в ноябре 2023 года, в этих мероприятиях участвуют все страны блока.
"Документы, принятые в ходе вышеупомянутого заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ, в котором армянская сторона не участвовала, сейчас находятся в поле обсуждения в Ереване. По некоторым из этих документов есть согласие армянской стороны, из которого можно сделать вывод, что вопроса о выходе Армении из ОДКБ нет", - сказал Васильев.