Ուկրաինային օգնելու նպատակով ԵՄ-ում որոշել են օգտագործել ՌԴ սառեցված հաշիվները
Եվրամիության անդամ երկրները երկուշաբթի օրը միաձայն համաձայնել են Ուկրաինայի վերականգնման ֆինանսավորման ծրագրերին միլիարդավոր եվրոներ տրամադրել Եվրոպայում սառեցված Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի ակտիվների շահույթից։
Ըստ բելգիական աղբյուրի՝ ԵՄ 27 երկրի դեսպանները սկզբունքորեն համաձայնեցրել են այդ առաջին քայլը կյանքի կոչել։ Տեքստը դեռ ամբողջությամբ համաձայնեցված չէ և մշակման փուլում է։ Աղբյուրը նշում է, որ դա տեղի կունենա, որքան հնարավոր է, շուտ: Ակնկալվում է, որ Եվրահանձնաժողովը կառաջարկի սառեցված գումարները փոխանցել ԵՄ բյուջե, այնուհետ տրամադրել դրանք Կիևին՝ առանց ժամկետների հստակեցման։
Ֆրանսիան և Գերմանիան արդեն իսկ վերապահումներ են հայտնել այս ծրագրի վերաբերյալ, իսկ Եվրոպական կենտրոնական բանկը նախազգուշացրել է, որ դա կարող է խաթարել եվրոյի նկատմամբ վստահությունը։ Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժումից հետո ԵՄ-ը, Միացյալ Նահանգները, Ճապոնիան և Կանադան 2022 թվականին սառեցրին Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի՝ մոտ 300 միլիարդ դոլարի ակտիվներ: Դրանցից մոտ 200 միլիարդ դոլարը պահվում է Եվրոպայում, հիմնականում՝ բելգիական Euroclear քլիրինգային պալատում։

Чтобы помочь Украине, ЕС решил использовать замороженные российские счета
Государства-члены Европейского Союза единогласно согласились в понедельник выделить миллиарды евро из прибыли от активов центрального банка России, замороженных в Европе, на финансирование программ восстановления Украины.
По словам бельгийского источника, послы 27 стран ЕС в принципе согласились осуществить этот первый шаг. Текст еще не полностью согласован и находится в стадии разработки. Источник отмечает, что это произойдет в ближайшее время. Ожидается, что Еврокомиссия предложит перевести замороженные средства в бюджет ЕС, а затем передать их Киеву, не уточняя сроков.
Франция и Германия уже выразили сомнения по поводу этого плана, а Европейский центральный банк предупредил, что это может подорвать доверие к евро. После вторжения России в Украину ЕС, США, Япония и Канада в 2022 году заморозили активы российского центрального банка на сумму около 300 миллиардов долларов. Около 200 миллиардов долларов из них хранятся в Европе, в основном в бельгийской клиринговой палате Euroclear.