«Ոչ ոք չի կարողանա վերաշարադրել Ռուսաստանի և Հայաստանի ընդհանուր պատմությունը»․ ՌԴ ԱԳՆ
ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել է «Պաշարված Լենինգրադի երեխաների» հիշատակին կանգնեցված հուշակոթողի հետ կապված միջադեպին։ Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է․
«Խստորեն դատապարտում ենք հունվարի 29-ին Երևանում պաշարված Լենինգրադի երեխաների հուշարձանի մոտ կատարված վանդալիզմը։ Խորը ցավով նշում ենք, որ սա Ռուսաստանի և Հայաստանի համար ընդհանուր պատմության հերոսական էջերին նվիրված հուշարձանների պղծման առաջին դեպքը չէ։ Կատարվածի մերժման կտրուկ արձագանք ենք տեսնում բարեկամ հայ ժողովրդի կողմից։ Նույնն ակնկալում ենք հանրապետության իշխանություններից, ակնկալում ենք նաև ապագայում բարբարոսության նման դրսևորումների ճնշում։
Նման արարքներին նպաստում են հանրապետությունում սկսված հասարակական արշավը՝ ուղղված Ռուսաստանին և նրա դերը Հարավային Կովկասում նսեմացնելուն։ Մենք թույլ չենք տա ծաղրել պաշարման ժամանակ զոհված 1 միլիոն 384 հազար լենինգրադցիների օրհնյալ հիշատակը։ Այս աղաղակող հանցագործության հետ կապված՝ մենք համագործակցում ենք համապատասխան դաշնային գերատեսչությունների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի հետ, որը քրեական գործ է հարուցել վանդալիզմի այս արարքի համար։ Երևանի գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրենը պաշտոնական դիմում է հղել Հայաստանի գլխավոր դատախազությանը։ Արձանագրվել է, որ հունվարի 30-ի երեկոյան Հայաստանի իրավասու մարմինները քրեական գործ են հարուցել։
Շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանի հոգատար քաղաքացիներին, ովքեր իրենց սրտի կանչով այսօր վերականգնեցին արդարությունը՝ նոր ծաղկեպսակներ դնելով հուշարձանին, ինչպես նաև շրջափակման յուրաքանչյուր օրը խորհրդանշող մեկ մեխակ։ Ոչ ոք չի կարողանա վերաշարադրել Ռուսաստանի և Հայաստանի ընդհանուր պատմությունը։
Մեր երկրների ժողովուրդների, այդ թվում՝ ռուսների և հայերի, նացիստական ​​Գերմանիայի դեմ համատեղ պայքարի և նացիզմի դեմ նրանց հաղթանակի մասին հիշողությունը միշտ կմնա մեր սրտերում։

«Никто не сможет переписать общую историю России и Армении». МИД РФ
В МИД России отреагировали на инцидент, связанный с памятником, установленным в память «Детям блокадного Ленинграда». В частности, в заявлении сказано:
"Мы решительно осуждаем вандализм, совершенный в Ереване 29 января возле памятника детям блокадного Ленинграда. С глубокой скорбью отмечаем, что это не первый случай осквернения памятников, посвященных героическим страницам общей истории России и Армении. Мы видим острую реакцию неприятия дружественным армянским народом против того, что было сделано. Мы ожидаем того же от властей республики, также ожидаем пресечения подобных проявлений варварства в будущем.
Подобным действиям способствует начавшаяся в республике общественная кампания, направленная на принижение России и ее роли на Южном Кавказе. Мы не позволим глумиться над светлой памятью 1 миллиона 384 тысяч ленинградцев, погибших во время блокады. В связи с этим вопиющим преступлением мы сотрудничаем с соответствующими федеральными органами, в том числе со Следственным комитетом Российской Федерации, который возбудил уголовное дело по данному акту вандализма. Директор Российского центра науки и культуры в Ереване направил официальное заявление в Генеральную прокуратуру Армении. Зафиксировано, что вечером 30 января компетентные органы Армении возбудили уголовное дело.
Выражаем благодарность неравнодушным гражданам Армении, которые сегодня восстановили справедливость, возложив к памятнику новые венки, а также по одной гвоздике, символизирующей каждый день блокады. Никто не сможет переписать общую историю России и Армении.
Память о совместной борьбе народов наших стран, в том числе русских и армян, против фашистской Германии и их победе над нацизмом навсегда останется в наших сердцах.