«Հայկական կողմին չի վերաբերում․ Մոսկվայի և Բաքվի խնդիրն է»․ Լավրովը՝ ԼՂ-ում խաղաղապահների տեղակայման մասին
Արևմուտքը որոշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման հարցում սխալ է և փորձում է նրանց «գայթակղել» դեպի Բրյուսել, Նյու Յորքում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա նաև նշել է, որ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման հարցը հայկական կողմին չի վերաբերում․ «Սա Մոսկվայի և Բաքվի խնդիրն է»,- ասել է Լավրովը։
«Մոսկվան և Բաքուն համակարծիք են, որ այս փուլում Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը դրական դեր է խաղում։ Այնտեղ մենք իսկապես դեռ խաղաղապահներ ունենք, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ բոլորը ճանաչեցին Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական տարածք, բայց այդ հարցն այլևս չի վերաբերում հայկական կողմին, սա Ռուսաստանի և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունների հարց է։
Նախագահները քննարկել են այդ թեման, պայմանավորվել են, որ խաղաղապահների ներկայությունը դրական դեր է խաղում կայունության ամրապնդման, տարածաշրջանում վստահության ամրապնդման և Ղարաբաղի այն բնակիչների վերադարձի համար, ովքեր ցանկանում են դա անել»,- ասել է Լավրովը։

«Это армянской стороны не касается. Это вопрос Москвы и Баку». Лавров о пребывании миротворцев в Нагорном Карабахе
Запад решил, что роль РФ в урегулировании отношений между Азербайджаном и Арменией неправильная, и пытается "заманивать" их в Брюссель, заявил в Нью-Йорке министр иностранных дел России Сергей Лавров.
Он также отметил, что вопрос размещения российских миротворцев в Карабахе не касается армянской стороны. "Это вопрос Москвы и Баку", - сказал Лавров.
"Москва и Баку согласны, что присутствие российских миротворцев в Нагорном Карабахе играет положительную роль на данном этапе. У нас действительно там еще есть миротворцы, даже после того, как все признали Карабах азербайджанской территорией, но этот вопрос уже не касается армянской стороны, это вопрос двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном.
Президенты обсудили тему и согласились, что присутствие миротворцев играет положительную роль в укреплении стабильности, укреплении доверия в регионе и возвращении тех жителей Карабаха, которые этого хотят", - сказал Лавров.