Sputnik ռադիոյի գլխավոր խմբագիր Կիրիլ Վիշինսկին նամակ է գրել Հայաստանի հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանին' կապված Երևանում Sputnik ռադիոյի 106.0 հաճախականությամբ հեռարձակման դադարեցման հետ: Վիշինսկին իր ուղերձում ափսոսանք է հայտնել, որ 2023 թվականի աշնանը կայանի եթերում «հնչել են արմատական արտահայտություններ, որոնք ակնհայտորեն հակասում են Sputnik ռադիոյի խմբագրական քաղաքականությանը»։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի լրագրողներն ու հասարակական գործիչները պատասխանատվության իրենց բաժինն են կրում երկու երկրների միջև բարեկամության և դաշնակցային հարաբերությունների մթնոլորտի պահպանման համար:
«Sputnik Ռադիոն որպես իր առաքելություն է տեսնում արտասահմանյան լսարանին ներկայացնել Ռուսաստանի, որպես ուժեղ և բարեկամ երկրի, արդար կերպարը՝ բարի մտադրություններով։ Հենց այս իմաստով էլ մենք ծրագրում ենք մեր հետագա հեռարձակումը՝ հասկանալով, որ մեր երկրներում լրագրողներն ու հասարակական գործիչները պատասխանատու են բարեկամության մթնոլորտի և Ռուսաստանի ու Հայաստանի դաշնակցային հարաբերությունների բովանդակության համար», – ասված է նամակում։
Միևնույն ժամանակ, Վիշինսկին, նշել է. «Հայաստանի մեդիա տարածքում Ռուսաստանի եւ նրա ղեկավարության նկատմամբ, մեղմ ասած, ոչ կոռեկտության օրինակները նույնպես այնքան էլ քիչ չեն»: Նրա խոսքով՝ «հարյուր հազարավոր հայերի՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների մոտ, որոնց համար Հայաստանը փոքր հայրենիք է, իսկ նրա մեդիա տարածքը՝ ամենօրյա հետաքրքրության առարկա, նման բանը չի կարող դժգոհություն չառաջացնել»։ Վիշինսկին վստահություն է հայտնել, որ իր նամակով «նյարդայնացնող տհաճությունը», որն առաջացել է եթերում հնչած արմատական արտահայտությունների պատճառով, սպառվել է: «Հուսով եմ, որ «Տոսպա» ռադիոյի հետ մեր աշխատանքի շարունակությունը ռուս-հայկական արդյունավետ համագործակցության օրինակ կլինի»,- եզրափակել է նա:

"Некорректные комментарии в адрес российского руководства - не редкость в СМИ РА". Руководитель радио «Спутник» Армении
Главный редактор радио Sputnik Кирилл Вышинский написал письмо председателю Комиссии телевидения и радио Армении Тиграну Акопяну по поводу приостановки вещания Sputnik Radio 106.0 в Ереване. В своем сообщении Вышинский выразил сожаление, что осенью 2023 года "в эфире станции прозвучали радикальные высказывания, явно противоречащие редакционной политике Sputnik Radio". В этом контексте он подчеркнул, что журналисты и общественные деятели России и Армении несут свою долю ответственности за поддержание атмосферы дружбы и союзнических отношений между двумя странами.
"Радио Sputnik видит своей миссией представить иностранной аудитории справедливый имидж России как сильной и дружелюбной страны с добрыми намерениями. Именно в этом смысле мы планируем наше будущее вещание, понимая, что журналисты и общественные деятели наших стран несут ответственность за атмосферу дружбы и содержание союзнических отношений между Россией и Арменией", - говорится в письме.
При этом Вышинский отмечал: «Примеров неточности в отношении России и ее руководства в медиапространстве Армении, мягко говоря, не так уж и мало». По его словам, "у сотен тысяч армян, граждан России, для которых Армения является малой родиной, а ее медиапространство - объектом повседневного интереса, подобное не может не вызывать недовольства". Вышинский выразил уверенность, что с его письмом "досадное раздражение", вызванное радикальными высказываниями в эфире, покончено. "Надеюсь, что продолжение нашей работы с радио "Тоспа" станет примером эффективного российско-армянского сотрудничества", - заключил он.