Վրաստանի նախկին գլխավոր դատախազը հայտնվել է ամերիկյան պատժամիջոցների տակ
ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Վրաստանի նախկին գլխավոր դատախազ Օթար Պարցխալաձեի նկատմամբ։ Associated Press-ը գրել է պատժամիջոցների մասին և Պարցխալաձեին անվանել «վրաց-ռուսական օլիգարխ»։ Ինչպես նշված է ամերիկյան ֆինանսների նախարարության կայքում, Պարցխալաձեն Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունի։
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հավելյալ նշում է, որ Պարցխալաձեի դեմ պատժամիջոցները կապված են Վրաստանում ռուսական ազդեցության ուժեղացման հետ։
«Պարցխալաձեն պարբերաբար այցելում է Ռուսաստան, և ԱԴԾ-ն, ելնելով Ռուսաստանի շահերից, օգտագործում է նրան՝ վրացական հասարակության և քաղաքականության վրա ազդելու համար»․ ասվում է զեկույցում։

The former Prosecutor General of Georgia has come under American sanctions
The USA imposed sanctions on the former Prosecutor General of Georgia, Otar Partskhaladze. The Associated Press wrote about the sanctions and called Partskhaladze a "Georgian-Russian oligarch." As stated on the American Ministry of Finance website, Partskhaladze has Russian citizenship.
The US State Department additionally notes that the sanctions against Partskhaladze are related to strengthening Russian influence in Georgia.
"Partskhaladze regularly visits Russia, and the FSB, based on Russia's interests, uses him to influence Georgian society and politics." the report says.