«Կշարունակենք խրախուսել երկխոսությունը». ԱՄՆ Պետդեպը՝ Փաշինյան-Ալիև հանդիպման մասին
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կարևորում է Երևանի ու Բաքվի միջև բաց երկխոսությունն՝ առաջընթաց գրանցելու համար՝ ի պատասխան «Ամերիկայի Ձայնի» հայկական ծառայության հարցմանն՝ արձագանքել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնյան, ով, սակայն, չի ցանկացել հրապարակել իր անունը։
«Ոգևորված ենք շարունակական ներգրավվածությամբ և առաջընթացով, որն առկա է խաղաղության համաձայնագրի շուրջ կողմերի միջև բանակցություններում, այդ թվում այսօր Քիշնևում տեղի ունեցած առաջնորդների հանդիպումը։ Բաց երկխոսությունը կարևոր է առաջընթացի համար՝ ներառյալ հեռանկարների լիարժեք ըմբռնումը: Կշարունակենք խրախուսել երկխոսությունը և աջակցել կողմերին, երբ նրանք աշխատում են երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար»,- ասված է պետքարտուղարության պաշտոնյայի պատասխանում:
Նշենք նաև՝ Մոլդովայում տեղի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում սպասվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում։

"We will continue to encourage dialogue." The US State Department about the Pashinyan-Aliev meeting
The US State Department values the open dialogue between Yerevan and Baku to make progress, the official of the US State Department, who did not want to disclose his name, responded to the request of the Armenian service of "Voice of America."
"We are encouraged by the continued engagement and progress in negotiations between the parties on a peace agreement, including today's leaders' meeting in Chisinau. Open dialogue is essential to progress, including a full understanding of perspectives. We will continue to encourage dialogue and support the parties as they work to achieve a lasting and dignified peace," the State Department official said in a response.
It should also be noted that during the meeting with the local Armenian community in Moldova, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that a meeting of the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan is expected in Washington on June 12.