Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կրկին մեղադրում է Մակրոնին
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ հնգակողմ հանդիպմանը հետևած հայտարարությանը, որը տարածել էր Ելիսեյան պալատը։
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ հունիսի 1-ին Քիշնևում կայացած հնգակողմ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունը դրական ներդրում չունի խաղաղության գործընթացում։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի, Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի մասնակցությամբ Քիշնևում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպմանը հաջորդած մամուլի հաղորդագրությունը. ավանդաբար տրամադրվում էր Շառլ Միշելի կողմից՝ որպես բրյուսելյան ֆորմատի կազմակերպիչ։
«Հանդիպման մասին ավելի ուշ Ֆրանսիայի նախագահի կողմից միակողմանի արված հայտարարությունը չի արտացոլում և խեղաթյուրում է կողմերի դիրքորոշումը։ Ցավոք սրտի, սա Ֆրանսիայի կողմից նման գործողությունների առաջին դեպքը չէ, և դա դրական ներդրում չի ունենում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վրա»,- ընդգծել է Հաջիզադեն։

The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan accuses Macron again
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan issued a statement referring to French President Emmanuel Macron's report following the five-party meeting, which the Elysée Palace gave.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, the statement of French President Emmanuel Macron regarding the results of the five-party meeting held in Chisinau on June 1 has no positive contribution to the peace process.
Azerbaijani MFA spokesman Aykhan Hajizadeh stated in his statement that the press release following the meeting of the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia in Chisinau with the participation of the head of the European Council, the President of France, and the Chancellor of Germany. Charles Michel Traditionally provided it as the organizer of the Brussels format.
"The unilateral statement made later by the French president about the meeting does not reflect and distorts the position of the parties. "Unfortunately, this is not the first case of such actions by France, and it does not make a positive contribution to the peace process between Azerbaijan and Armenia, peace and stability in the region," Hajizade emphasized.