ԱՄՆ-ն և Պապուա Նոր Գվինեան ստորագրել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության նոր երկկողմ համաձայնագիր։ Այս քայլը հակասություններ է առաջացրել խաղաղօվկիանոսյան կղզիների երկրներում, հատկապես, որ տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Վաշինգտոնն ու Չինաստանը մրցակցում են տարածաշրջանում ազդեցության համար:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինէենը և Պապուա Նոր Գվինեայի վարչապետ Ջեյմս Մարապեն երկուշաբթի օրը պայմանագիրն ու ծովային անվտանգության համաձայնագիրն ստորագրել են Բլինքենի՝ մայրաքաղաք Պորտ Մորսբի կատարած այցի ժամանակ։
Պայմանագրերի նախնական տեքստը չի հրապարակվել կողմերից ոչ մեկի կողմից, բայց ակնկալվում է, որ պաշտպանական նոր համագործակցությունը կընդլայնի ԱՄՆ մուտքը դեպի ռազմական և այլ օբյեկտներ Գվինեայում՝ ամրապնդելով Վաշինգտոնի անվտանգային դիրքերը Հարավային ծովում:

The United States and Papua New Guinea signed a military cooperation agreement
The United States and Papua New Guinea signed a new bilateral defense cooperation agreement. The move has sparked controversy in Pacific island nations, especially as it comes as Washington and China compete for influence in the region.
US Secretary of State Anthony Blinken and Papua New Guinea Prime Minister James Marape signed the treaty and maritime security agreement on Monday during Blinken's visit to Port Moresby's capital.
Either side still needs to release the initial text of the agreements. Still, the new defense cooperation is expected to expand US access to military and other facilities in Guinea, strengthening Washington's security posture in the South Sea.