ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը Կովկասի հարցերով նոր ավագ բանակցող է նշանակել
ԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը դիվանագետ Լուիս Բոնոյին նշանակել է Կովկասում Պետդեպարտամենտի նոր ավագ բանակցող։ Այս մասին հայտնում է Պետքարտուղարությունը։
Այս պաշտոնում պարոն Բոնոն կաշխատի տարածաշրջանի առաջնորդների հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար։ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցել համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի շուրջ՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական լուծումը»,- ասված է հայտարարությունում։
Ըստ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության՝ Լուիս Բոնոն աշխատել է որպես Միջազգային ատոմային էներգիայի  գործակալության ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Սբ. Աթոռի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար։ Նա նաև զբաղեցրել է Բասրայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենի պաշտոնը, ծառայել է Ազգային անվտանգության խորհրդում և եղել է պետքարտուղարի տեղակալի խորհրդականը տնտեսական և բիզնեսի հարցերով: Նա Ուեսթ Փոյնթի և ԱՄՆ բանակի ռազմական քոլեջի հրահանգիչն էր:

The US State Department has appointed a new senior negotiator for Caucasus issues
The Ministry of State announced that US Secretary of State Anthony Blinken had appointed diplomat Louis Bono as the new senior negotiator of the State Department in the Caucasus.
In this capacity, Mr. Bono will work with regional leaders to advance the peace process between Armenia and Azerbaijan. The United States is committed to helping Armenia and Azerbaijan negotiate a comprehensive peace agreement, including a long-term political solution to the Nagorno-Karabakh conflict," the statement said.
According to the press service of the US State Department, Luis Bono worked as the acting representative of the International Atomic Energy Agency. Temporary trustee of the affairs of the Holy See. He also served as the director of the Basra Regional Office, served on the National Security Council, and was an adviser to the Under Secretary of State for Economic and Business Affairs. He was an instructor at West Point and the US Army War College.