«Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը առաջնահերթություն է». ՌԴ ԱԳՆ
«Հարավային Կովկասի հանրապետությունների հետ մեզ կապում են ընդհանուր պատմությունը, հոգևոր-մշակութային մտերմությունը, ժողովուրդների միջև ամուր բարեկամությունը։ Ռուսաստանը, որն անմիջականորեն սահմանակից է Հարավային Կովկասին, շահագրգռված է այդ տարածաշրջանի կայունությամբ և բարգավաճմամբ, փոխշահավետ օգտագործմամբ և տրանսպորտային-լոգիստիկ, առևտրա-ներդրումային, տեխնոլոգիական հնարավորությունների բացահայտմամբ։ Հենց դրան են ուղղված մեր դիվանագիտության ջանքերը»։
Այդ մասին ասվում է զլմ-ների հարցերին Ռուսաստանի ՌԴ ԱԳՆ պատասխաններում։
«Այս առումով առաջնային խնդիրներից մեկը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումն է։ Հիմք են հանդիսանում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարությունները։ Համոզված ենք, որ գործընթացի հաջողությունն ամբողջությամբ կախված է այդ եռակողմ պայմանավորվածություններին հստակ հետևելուց»,-ասված է հայտարարության մեջ։

"Regulation of Armenian-Azerbaijani relations is a priority;" MFA of the Russian Federation
"We are connected with the republics of the South Caucasus by common history, spiritual and cultural closeness, and strong friendship between peoples. Russia, which directly borders the South Caucasus, is interested in the stability and prosperity of that region, mutually beneficial use and discovery of transport logistics, trade investment, and technological opportunities. This is exactly what our diplomatic efforts are aimed at."
This is stated in the answers of the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, to the questions of the mass media.
"One of the primary issues in this regard is the regulation of Armenian-Azerbaijani relations. The basis is the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia on November 9, 2020, January 11, 2021, November 26, and October 31, 2022. We are sure that the success of the process completely depends on clearly following these tripartite agreements," the statement said.