«ԱՄՆ-ն ուկրաինական ճգնաժամի գլխավոր նախաձեռնողն է»․ Չինաստանի ԱԳՆ. «ՌԻԱ»
«Եթե ԱՄՆ-ն իսկապես հոգ է տանում ուկրաինացի ժողովրդի մասին, ապա պետք է դադարեցնի սպառազինության մատակարարումը»,-ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Նինը։
«ԱՄՆ-ն ուկրաինական ճգնաժամի գլխավոր նախաձեռնողն ու հիմնական շարժիչ ուժն է, նա անընդհատ ծանր ու հարձակողական սպառազինություն է մատակարարում Ուկրաինային՝ ձգձգելով հակամարտությունը և այն դարձնելով ավելի ինտենսիվ»,-նշել է դիվանագետը:
Նա Վաշինգտոնին կոչ է արել «դադարել հարստանալ պատերազմով» և «պատասխանատու կերպով նպաստել դեէսկալացիային»՝ պայմաններ ստեղծելով «շահագրգիռ կողմերի» խաղաղ բանակցությունների համար։

"The USA is the main initiator of the Ukrainian crisis;" Foreign Ministry of China, "RIA"
"If the United States cares about the Ukrainian people, it should stop the supply of weapons," said Mao Ning, the official representative of the Chinese Foreign Ministry, during the briefing.
"The USA is the main initiator and driving force of the Ukrainian crisis; it constantly supplies heavy and offensive weapons to Ukraine, prolonging the conflict and making it more intense," the diplomat noted.
He called on Washington to "stop getting rich from war" and "responsibly contribute to de-escalation," creating conditions for peace negotiations between "interested parties."