«ԵՄ-ն պետք է ակտիվացնի իր ջանքերը Հարավային Կովկասում»․ Բունդեսթագի պատգամավոր
Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայիլ Ռոթը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված։
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ադրբեջանցի «բնապահպան ակտիվիստները» փակել են Լաչինի միջանցքը, որը փրկօղակ է Լեռնային Ղարաբաղում։ Սննդի և առողջապահական խնամքի հասանելիությունը լուրջ վտանգի տակ է։ Հումանիտար իրավիճակը արագորեն վատանում է.
Ադրբեջանի կառավարության կողմից աջակցվող այս «ակտիվիստները» խաղադրույքներ են կատարում խաղաղ բանակցություններում Հայաստանի վրա ճնշումների ավելացման վրա։ Ռուս խաղաղապահները չեն ցանկանում միջամտել։ Ռուսաստանի թուլությունը անվտանգության փակուղի է ստեղծում ողջ Կովկասում.
ԵՄ-ն պետք է ակտիվացնի իր ջանքերը Հարավային Կովկասում՝ խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար։ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ստեղծումը լավ և անհրաժեշտ քայլ է, սակայն իրավիճակը շարունակում է մնալ շատ փխրուն»,- Թվիթերի իր էջում գրել է նա։

"The EU should intensify its efforts in the South Caucasus," Member of the Bundestag
Michael Roth, the chairman of the Bundestag's foreign relations committee, made a statement regarding the blockade of the Lachine Corridor.
"From December 12, 2022, Azerbaijani "environmental activists" closed the Lachin Corridor, a lifeline in Nagorno-Karabakh. Access to food and health care is under serious threat. The humanitarian situation is rapidly deteriorating.
These "activists," supported by the government of Azerbaijan, are betting on increased pressure on Armenia in the peace negotiations. Russian peacekeepers do not want to intervene. Russia's weakness creates a security deadlock in the entire Caucasus.
The EU should intensify its efforts in the South Caucasus to ensure peace and stability. Establishing the EU civilian observation mission in Armenia is a reasonable and necessary step, but the situation remains very fragile," he wrote on his Twitter page.