ԱՄՆ պետքարտուղարը կայցելի Չինաստան
Չինաստանի ԱԳՆ-ն ու ԱՄՆ պետդեպարտամենտը մշակում են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնտոնի Բլինքենի՝ Չինաստան կատարելիք այցի մանրամասները։ Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել Է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Վան Վենբինը։
«ՉԺՀ-ն և Միացյալ Նահանգները պահպանում են շփումները՝ մշակելով այցի կոնկրետ մանրամասները»,-հայտնել է նա ճեպազրույցի ժամանակ:
Դիվանագետի խոսքով՝ Պեկինը մտադիր է Վաշինգտոնի հետ փոխշահավետ հարաբերություններ կառուցել իրավահավասար հիմունքներով՝ ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպինի դիրքորոշմանը համապատասխան: «Մենք ողջունում ենք Բլինքենի այցը Չինաստան»,-հավելել է նա: «Հուսով ենք՝ ամերիկյան կողմը կնպաստի երկխոսության առաջխաղացմանը, ոչ թե՝ առճակատմանը»,-ամփոփել է Վան Վենբինը:

The US Secretary of State will visit China
The Chinese Foreign Ministry and the US State Department are discussing the details of US Secretary of State Anthony Blinken's upcoming visit to China. Chinese Foreign Ministry representative Wang Wenbin announced this on Tuesday.
"The People's Republic of China and the United States are maintaining contacts, working out the specific details of the visit," he said during the briefing.
According to the diplomat, Beijing intends to build mutually beneficial relations with Washington on an equal basis, by the position of the President of the People's Republic of China, Xi Jinping. "We welcome Blinken's visit to China," he added. "We hope that the American side will contribute to the advancement of dialogue, not confrontation," Van Wenbin summed up.