Պուտինն ու Ռայիսին հեռախոսազրույց են ունեցել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի հետ։ Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Քննարկվել են ռուս-իրանական օրակարգի արդի հարցերը, շեշտը դրվել է երկկողմ համագործակցության ողջ շրջանակի հետագա զարգացման վրա։ Մասնավորապես, նախագահները կողմ են արտահայտվել էներգետիկայի, տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտներում փոխշահավետ նախագծերի հետևողական իրականացմանը։
Միջազգային հարցերը քննարկելիս կողմերը երկուստեք դրական են գնահատել Աստանայի գործընթացի շրջանակներում հաստատված սերտ համակարգումը, որն առանցքային դեր է խաղում սիրիական գործընթացի կարգավորման հարցում։ Նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու համագործակցությունը Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում իրավիճակի կարգավորման և նրա տարածքային ամբողջականության վերականգնման նպատակով։

The press service of the Kremlin reported that Russian President Vladimir Putin had a telephone conversation with the President of the Islamic Republic of Iran, Ebrahim Raisi.
Current issues on the Russian-Iranian agenda were discussed, and emphasis was placed on the further development of the entire range of bilateral cooperation. In particular, the presidents supported consistently implementing mutually beneficial energy, transport, and logistics projects.
While discussing international issues, the parties positively assessed the close coordination established within the framework of the Astana process, which plays a vital role in settlement of the Syrian revolution. The presidents expressed their willingness to continue cooperation to settle the situation in the Syrian Arab Republic and restore its territorial integrity.