82 տարեկանում Աթենքի «Իգեա» հիվանդանոցում մահացել է Հունաստանի վերջին թագավոր Կոնստանտին 2-րդը, որը թագավորել է 1964-74թթ․՝ մինչև երկրում միապետության վերացումը:
Կոնստանտինը ծնվել է 1940 թվականի հունիսի 2-ին՝ ապագա թագավոր Պավել I-ի և Ֆրեդերիկե Հանովերացու ընտանիքում։ Նա պատկանում էր դանիական Գլյուքսբուրգյան դինաստիայի ճյուղերից մեկին, որը Հունաստանում իշխում էր 1863 թվականից՝ 1922-1935 թվականների ընդմիջումով։ 1973 թվականին «սև գնդապետները» հեղաշրջում արեցին ու վերացրին միապետությունը՝ Հունաստանը հռչակելով հանրապետություն։
Մեկ տարի անց արդեն Հունաստանի ժողովրդավարական կառավարությունը կրկին քվեարկության դրեց միապետության հարցը, և 1974 թվականի դեկտեմբերի 8-ի հանրաքվեի արդյունքում միապետությունը վերջնականապես վերացվեց։ Կոնստանտին II-ը չէր ճանաչել երկու հանրաքվեների արդյունքները և չէր հրաժարվել գահից։

The last king of Greece has died
At the age of 82, Constantine II, the last king of Greece, who reigned from 1964 to 1974 before the abolition of the monarchy, died at the "Igea" hospital in Athens.
Constantine was born on June 2, 1940, to the future King Paul I and Frederick of Hanover. He belonged to one of the branches of the Danish Glücksburg dynasty, which ruled in Greece from 1863, with a break from 1922-1935. In 1973, the "black colonels" staged a coup and abolished the monarchy, declaring Greece a republic.
A year later, the democratic government of Greece put the issue of the monarchy to a vote again. As a result of the referendum on December 8, 1974, the monarchy was finally abolished. Constantine II did not recognize the results of the two referendums and did not abdicate.