ԵԱՀԿ նախագահը կայցելի Երևան և Բաքու
2023թ. ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին երկու առանձին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Զրույցների թեման իրավիճակն է Հարավային Կովկասում՝ հատուկ շեշտելով Լաչինի միջանցքի հարցը։
Նախարար Օսմանին ընդգծել է, որ ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Նա իր մտահոգությունն է հայտնել քաղաքացիական բնակչության առօրյա կյանքի վրա դրա ազդեցության հարցերին։ Օսմանին բոլոր կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը և մտնել կառուցողական և արդյունավետ երկխոսության մեջ։
Նախագահ Օսմանին գնահատել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդման և հարաբերությունների կարգավորման միջոցառումները, որպես ԵԱՀԿ գործիքակազմի մաս, առանցքային տարրեր են ընթացիկ խնդիրների հաղթահարման համար, որոնք տեղում ազդում են մարդկանց վրա:
Այս համատեքստում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Օսմանին վերահաստատել է անձնական փոխգործակցության իր պատրաստակամությունը՝ օգնելու մեղմել լարվածությունը և նպաստել կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերին: Նա նաև հայտարարել է, որ հետագա առանձին այցեր կկատարի Հայաստան և Ադրբեջան։

The OSCE chairman will visit Yerevan and Baku
2023 OSCE Chairman-in-Office, Minister of Foreign Affairs of North Macedonia Bujar Osmani, had two separate telephone conversations with the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, and the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeihun Bayramov. The topic of the talks is the situation in the South Caucasus, with particular emphasis on the issue of the Lachin Corridor.
Minister Osmani emphasized that he closely follows the situation around the Lachin Corridor. He expressed his concern about its impact on the daily life of the civilian population. Osmani called on all sides to ease the tension and enter a constructive and effective dialogue.
President Osmani estimated that measures to strengthen confidence and normalize relations between Armenia and Azerbaijan, as part of the OSCE toolkit, are crucial elements for overcoming current problems that affect people on the ground.
In this context, OSCE Chairman-in-Office Osmani reaffirmed his readiness for personal interaction to help ease tensions and contribute to efforts to achieve sustainable peace. He also announced that he would make further separate visits to Armenia and Azerbaijan.